Put do uspešne vakcine protiv HIV-a zavisi od kritičnog prvog koraka – aktiviranja specifičnih imunih ćelija koje indukuju široko neutrališuća antitela.
U izveštaju od 4. januara u časopisu Cell, istraživački tim predvođen Institutom za ljudske vakcine Duke postigao je taj neophodan početni korak u studiji na majmunima. Sledeća faza rada će sada preći na testiranje na ljudima.
„Ova studija potvrđuje da su antitela, na strukturnom i genetskom nivou, slična ljudskim antitelima koja su nam potrebna kao osnova za zaštitnu vakcinu protiv HIV-a“, rekao je prvi autor Kevin O. Saunders, dr, pomoćnik direktora Institut za humanu vakcinu Duke i vanredni profesor na odeljenjima za hirurgiju, molekularnu genetiku i mikrobiologiju i integrativnu imunobiologiju.
„Na dobrom smo putu“, rekao je on. „Odavde, samo treba da počnemo da sastavljamo dodatne komponente vakcine.“
U ranijem radu, istraživački tim je izolovao prirodna neutralizirajuća antitela od pojedinca, a zatim je pratio sve promene koje su antitelo i virus pretrpeli da bi došli do tačke porekla nativnog antitela i njegovog mesta vezivanja na HIV-u. koverat.
Sa tim znanjem, oni su konstruisali molekul koji izaziva antitela koja oponašaju nativno antitelo i mesto njegovog vezivanja na omotaču HIV-a.
Pre četiri godine, Saunders i njegove kolege objavili su studiju u časopisu Science u kojoj su ustanovili da majmuni stvaraju neutrališuća antitela kada su vakcinisani konstruisanim imunogenom, ali je bilo neizvesno da li su ta antitela kao široko neutralizujuće antitelo koje je potrebno za ljudsku vakcinu.
U trenutnoj studiji, istraživači su napravili novu, snažniju formulaciju vakcine i isporučili je majmunima. Ovog puta, njihov cilj je bio da utvrde da li su neutralizujuća antitela stvorena kod životinja strukturno i genetski slična antitelima potrebnim ljudima. Oni su bili.
„Mislili smo da smo na dobrom putu 2019. i sada imamo detalje na nivou atoma koji potvrđuju te nalaze“, rekao je Saunders. „To je važan korak napred.