Nedavno završena studija pokazuje da nivoi proteina u cirkulaciji mogu pružiti važne informacije za sve preciznije dijagnoze i personalizovanu negu kod pacijenata sa agresivnim B-ćelijskim limfomom. Istraživači sa Univerziteta u Helsinkiju identifikovali su specifičan proteinski profil povezan sa težim oboljenjem.
B-ćelijski limfom je najčešći rak limfnog sistema. Kod otprilike 30% pacijenata sa agresivnim B-ćelijskim limfomom, bolest se vraća. Trenutno, profilisanje rizika za bolest proizilazi iz kliničkih procena, kao što je klasifikacija rizika na osnovu starosti i opšteg stanja pacijenta, kao i stadijuma bolesti.
Međutim, ove metode nisu dovoljno tačne: pacijenti sa najvećim rizikom mogu ostati neotkriveni, a biološke razlike između limfoma ostaju neistražene. Štaviše, loši uzorci tkiva mogu ugroziti tačne dijagnoze.
U nedavno završenoj zajedničkoj nordijskoj studiji, objavljenoj u časopisu Med, istraživači sa Univerziteta u Helsinkiju i Univerzitetske bolnice u Helsinkiju istražili su kako se uzorci krvi pacijenata sa limfomom mogu koristiti za poboljšanje dijagnoze i lečenja bolesti. Iz uzoraka krvi 109 pacijenata sa agresivnim B-ćelijskim limfomom, istraživači su analizirali nivoe 1.400 proteina, odnosno proteinskih profila.
Uzorci su sakupljeni pre, na sredini i na kraju tretmana. Nakon toga, istraživači su uporedili uzorke sa kliničkim podacima o pacijentima, karakteristikama tumorskog tkiva i cirkulišućom tumorskom DNK koja potiče iz limfoma.
U uzorcima krvi, istraživači su identifikovali inflamatorni proteinski profil povezan sa lošim preživljavanjem, upaljenim tumorskim tkivom i opterećenjem tumora. Pored toga, istraživači su otkrili da se različiti podtipovi B-ćelijskog limfoma mogu klasifikovati na osnovu profila proteina dobijenih iz uzoraka krvi.
Činjenica da podaci o proteinima omogućavaju praćenje odgovora pacijenata na lečenje, na prvom mestu, bila je važno zapažanje.
„Otkrili smo da proteinski profili uzoraka krvi mogu pomoći da se nege usmeri na pacijente koji će od toga imati najviše koristi. Ova tehnika bi značajno unapredila personalizovanu negu, jer uzima u obzir i karakteristike tumorskog tkiva i odgovor pacijenta na bolest. “, kaže profesor Sirpa Leppa sa Univerziteta u Helsinkiju i Univerzitetske bolnice HUS Helsinki.
Prema doktorskom istraživaču Maare Arfman sa Univerziteta u Helsinkiju, proteinski profili bi se mogli koristiti za povećanje tačnosti dijagnoze u slučajevima kada sam uzorak tkiva nije dovoljan.
Pored toga, proteinski profili mogu pomoći pacijentima u daljoj nezi i praćenju. Na primer, test krvi može da se koristi da bi se utvrdilo da li su proteini tipični za bolest dostigli normalan nivo na kraju lečenja. Dalje mere se mogu planirati u skladu sa potrebama pacijenata.
„U praksi, to bi moglo značiti da bi bilo moguće pratiti sve potencijalne recidive uz pomoć uzoraka krvi umesto slikanja“, kaže Arfman.
Istraživači ističu da se pre svakodnevnog korišćenja proteinskih profila njihova izvodljivost mora ispitati u kliničkim ispitivanjima.
Istraživačka grupa profesora Leppa već planira da sprovede kliničku studiju u kojoj će koristiti uzorke krvi za profilisanje pacijenata sa limfomom i personalizaciju nege.
Prema Lepi, korišćenje tečnih biopsija u istraživanju raka je oblast koja se brzo razvija.
„Proteini i cirkulišuća tumorska DNK u uzorcima krvi imaju ogroman potencijal za poboljšanje dijagnostike raka, prečišćavanje profila rizika pacijenata i vođenje odluka o lečenju“, kaže ona.