Višegodišnji travnati pokrivač značajno smanjuje ispiranje azota iz kultivisanih tresetišta, prema nedavnoj studiji objavljenoj u časopisu Nauka o totalnoj životnoj sredini. U merenjima polja Ruukki NorPeat, najmanja količina azota je izlužena iz poljskih blokova prekrivenih travom i tankim slojem treseta. Najveće ispiranje azota dolazilo je sa parcela sa debljim tresetom bez biljnog pokrivača ili sa ječmom u proleće i tokom blage zime. Izluživanje fosfora i organskog ugljenika se povećavalo kako se povećavala debljina treseta.
U studiji Instituta za prirodne resurse Finske (Luke) i Univerziteta u Ouluu, izmerene su koncentracije hranljivih materija u zemljištu (azot, fosfor, organski ugljenik) i drugih supstanci štetnih za vodena tela (sumpor, gvožđe, aluminijum i kiselost) godine. -okrug od oticanja kultivisanog tresetišta za tri godine (2018–2021). Količina hranljivih materija i supstanci koje se ispuštaju sa polja ispitivana je u odnosu na godišnje doba, svojstva zemljišta i aktivnosti obrade polja kako bi se identifikovali najvažniji faktori koji utiču na ispiranje.
Studija je pokazala da kada je ječam uzgajan na njivi ili je polje ogoljeno za zimu, ispiranje azota iz polja je bilo veliko, posebno iz blokova polja gde je sloj treseta bio deblji (više od 75 cm). Višegodišnji travnati pokrivač je, s druge strane, doveo do značajnog smanjenja ispiranja azota i smanjenja ispiranja fosfora.
„Ispraživanje fosfora na Ruukkijevom polju NorPeat je nisko u poređenju sa kultivisanim zemljištima u Finskoj. Međutim, studija je otkrila da se, posebno kako se debljina treseta povećavala, povećavalo ispiranje i fosfora i organskog ugljenika“, kaže istraživač Maarit Liimatainen iz Lukea.
Oko 10% obradivog zemljišta u Finskoj su obrađena tresetišta, ali u severnoj Ostrobotniji i severnoj Finskoj taj udeo je na nekim mestima i do 30%. U većini njih se uzgaja travnata hrana za proizvodnju mleka i govedine.
„Rezultati istraživanja pokazuju značaj travnatog pokrivača, posebno u smanjenju ispiranja azota iz kultivisanih tresetišta. Ispiranje azota iz travnatog pokrivača je takođe niže zimi, što je važno ako zime postanu blaže“, kaže Liimatainen.
U budućnosti, ona ističe važnost sagledavanja ukupne slike ekoloških efekata kultivisanih tresetišta.
„U novoj eksperimentalnoj postavci istraživačkog polja NorPeat, cilj je da se kontroliše nivo podzemnih voda uz pomoć kontrolisanog podnavodnjavanja i dodatne vode koju obezbeđuje rezervoar za skladištenje vode. Cilj upravljanja vodama je ublažavanje uticaja staklenika. emisije gasova i istovremeno proučavanje efekata ispiranja na vode recipijenta“, kaže Liimatainen.