Nova studija sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Otavi otkrila je da su pacijenti sa mentalnim ili fizičkim bolestima bili u stanju da se uspešno pridržavaju režima vežbanja uprkos prethodnom razmišljanju, što je rezultiralo smanjenim pokušajima samoubistva.
Nalazi dovode u sumnju pogrešno shvatanje da pacijenti koji pate od mentalnih ili fizičkih bolesti nisu motivisani da učestvuju u režimu fizičkog vežbanja, koji ima sličnu efikasnost kao antidepresivi i kognitivno-bihejvioralna terapija u lečenju depresije. Međutim, njegov uticaj na samoubilačka ponašanja nije bio jasan.
„Ova zabluda je dovela do toga da pružaoci primarne zdravstvene zaštite nedovoljno prepisuju vežbe, što je dovelo do daljeg pogoršanja mentalnog i fizičkog zdravlja pacijenata“, kaže dr Nikolas Fabijano, specijalista psihijatrije i glavni autor studije sa studentom medicine Arnavom Guptom.
„Nalazi ove studije ‘razotkrivaju’ ovo uverenje jer se vežbanje dobro toleriše kod osoba sa mentalnim ili fizičkim oboljenjima. Stoga, lekari ne bi trebalo da imaju bojazan od prepisivanja vežbi ovim pacijentima.“
Pod nadzorom dr Marka Solmija i dr Džesa Fejdorovića sa Odeljenja za psihijatriju, Fabiano i Gupta su procenili 17 randomizovanih kontrolnih ispitivanja sa preko 1.000 učesnika da bi odbili njihove nalaze, koji su objavljeni u časopisu Journal of Affective Disorders. Nova studija sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Otavi otkrila je da su pacijenti sa mentalnim ili fizičkim bolestima bili u stanju da se uspešno pridržavaju režima vežbanja uprkos prethodnom razmišljanju, što je rezultiralo smanjenim pokušajima samoubistva.