Istraživanje koje je vodilo Odeljenje za imunologiju i infektivne bolesti, Harvard T. H. Chan School of Public Health, Boston, pronašlo je potencijalno bolju alternativu standardnom antiretrovirusnom tretmanu za kontrolu replikacije HIV-1 sa dodatnim prednostima protiv rezervoara HIV-1.
U radu, „Tretman širokim neutralisanjem antitela održava supresiju HIV-a kod dece sa povoljnim karakteristikama rezervoara u Bocvani“, objavljenom u Science Translational Medicine, istraživači detaljno navode prospektivno kliničko ispitivanje na deci u Bocvani, Afrika, rođenoj sa HIV-1. Članak Focusa o istraživanju Mod Mavigner i Ann Chahroudi objavljen je u istom broju časopisa.
U studiji su dva široko neutrališuća antitela (bNAbs) data deci koja su bila na standardnom antiretrovirusnom lečenju od rođenja i nastavljena sa lečenjem najmanje 96 nedelja.
Oba bNAb su dozirana intravenozno svake četiri nedelje, preklapajući se sa antiretrovirusnim tretmanom najmanje osam nedelja, a zatim su nastavljeni do 24 nedelje ili dok HIV-1 RNK ne poraste iznad 400 kopija po mililitru bez antiretrovirusnog tretmana.
Jedanaest (44%) dece je održavalo HIV-1 RNK ispod 400 kopija po mililitru tokom 24 nedelje na tretmanu samo sa bNAb, a 14 (56%) je imalo detektabilnu viremiju iznad 400 kopija po mililitru u proseku od 4 nedelje i vratilo se na antiretrovirusnu terapiju .
HIV-1 je teško izlečiti zbog rezervoara virusa koji se kriju u odjeljcima tkiva i brzo se uspostavljaju nakon infekcije, omogućavajući virusu da izbjegne ciljanje i kontinuirano reinficira domaćina. Antiretrovirusna terapija može da cilja cirkulišuće virusno opterećenje, ali ne eliminiše ojačane rezervoare.
Autori su otkrili da su bebe koje su tretirane bNAbs imale povoljnije karakteristike rezervoara za HIV-1. Iako nije izlečen, pokazao je da terapija može neutralisati deo pojačanog virusnog opterećenja, što onda smanjuje budući kapacitet reinfekcije virusa.
Široko neutrališuća antitela su nova opcija lečenja za ljude koji žive sa HIV-1 sa potencijalom da održe supresiju HIV-1 RNK. Jedna od prednosti tretmana je da se može primenjivati mesečno umesto svakodnevne upotrebe antiretrovirusnog lečenja.
Ovo bi moglo poboljšati doslednost usaglašenosti i smanjiti dugotrajnu toksičnost povezanu sa produženim antiretrovirusnim tretmanom. Sadašnji nalazi, koji podržavaju iscrpljivanje rezidualnih rezervoara virusa, sugerišu da bi bNAbs mogli postati bolja opcija za kontrolu virusa kod nekih pojedinaca.
Zatim, istraživači treba da otkriju zašto je to dobro funkcionisalo samo kod nekih pojedinaca, a ne kod drugih. Potrebne su buduće studije koje koriste više formulacija bNAb kombinacija sa većom širinom i potencijom.