Istraživač Ko Močizuki sa Univerziteta u Tokiju otkrio je da dve vrste iz roda Anđelika oprašuju prvenstveno stršljeni. Ovo poništava uobičajeno verovanje da su vrste Anđelika „generalisti“, što znači da ne postoji jedan primarni oprašivač već niz vrsta. Pošto su stršljeni retko primarni oprašivači, otkriće takođe utiče na buduća ekološka istraživanja i napore za očuvanje. Nalazi su objavljeni u časopisu Ekologija.
Bela, mala, otvorena, luči nektar i proizvodi polen: to su vrste cveća koje mnoge vrste insekata mogu da dosegnu i koje ih privlače. Većina biljaka iz porodice šargarepe, Apiaceae, savršeno odgovara ovom opisu. Kao takve, vrste u ovoj porodici se smatraju generalistima. U ekstremnim slučajevima, preko 100 različitih vrsta insekata posećuje njihove cvetove. Nije tako sa Angelica decursiva i Angelica hakonensis, dve vrste iz roda Angelica u porodici.
„Prvi put sam primetio žestoku posetu stršljena 2015. u prefekturi Nagano“, priseća se Močizuki, „a zatim ponovo 2018. u botaničkoj bašti Nikko gde su se hranili nektarom cvasti A. decursiva i A. hakonensis, pošto je bila dogma da su vrste iz porodice Apiaceae generalisti, ovo zapažanje me je motivisalo da istražim da li su dve vrste Angelica bile oprašivane pretežno od strane stršljena.
Potvrđivanje slutnje bilo je korak po korak. Prvo, Mochizuki se vratio u botaničku baštu Nikko da kvantifikuje broj i tipove „posetilaca“ cveća. Zatim je uhvatio neke posetioce da provere količinu polena koji se zalepio za njihova tela kako bi proverio da li bi to bilo dovoljno za oprašivanje.
Konačno, sproveo je eksperiment u kojem je neke cvetove pokrio mrežicom koja je blokirala stršljene, a neke cvetove mrežicom koja je blokirala sve insekte, pri čemu je treća grupa cvetova ostala nepokrivena kao kontrolna grupa. Sve tri ove metode su pokazale da su stršljeni najbrojnije vrste koje su posećivale cveće.
„Ipak, isključivanje stršljena je rezultiralo proizvodnjom semena većom nego što se očekivalo. Mislim da je isključivanje stršljena omogućilo drugim posetiocima da se okupljaju na cveću. Posebno s obzirom na to da sam ranije posmatrao stršljene kako love i ubijaju druge posetioce insekata kada su se susreli na cvatu, “ objašnjava Mochizuki.
Nauka napreduje postepenim koracima. Otkrivanje da su stršljeni primarni oprašivači određenih vrsta je jedan takav postepeni korak, ali posledice su široke.
„Stršljeni se generalno smatraju štetočinama u njihovom izvornom rasponu i problematičnim invazivnim vrstama u nekim oblastima kao što je Severna Amerika. Ipak, ova studija naglašava važnost stršljena kao oprašivača, otvarajući nove puteve za istraživanje i očuvanje“, kaže Močizuki.