Ova okolnost je otežana ubrzanim društvenim starenjem. U tom kontekstu, značajni pritisci su nepovratno stavljeni na zdravstvene sisteme i pojedince, posebno na žene, koje su podložnije ovim poremećajima od muškaraca.
Mnoge studije su pokazale da su štetna iskustva iz detinjstva (ACE) povezana sa većom verovatnoćom razvoja kognitivnog pada i depresije. Zanimljivo je da je utvrđeno da ACE koji su povezani sa muževima utiču na mentalno zdravlje žena. Međutim, konačna povezanost ACE-a supružnika sa kognitivnim padom i depresijom žena ostaje nejasna.
Ovaj jaz u znanju podstakao je tim istraživača u Kini da istraže povezanost sopstvenih i supružnih intra- i van-porodičnih ACE-a sa kognitivnom funkcijom žena.
Koristeći podatke iz Kineske longitudinalne studije o zdravlju i penzionisanju (CHARLS), koja sadrži sveobuhvatne informacije o pojedincima starijim od 45 godina širom Kine, istraživači su uspeli da prikupe informacije o ACE, depresiji, kognitivnim funkcijama i kovarijacijama preko 4.600 žena starosti 45 i starije.
Kroz seriju analiza, istraživači su otkrili da su žene sa vanporodičnim ACE-om, uključujući vršnjačko maltretiranje, usamljenost i nasilje u zajednici, bile izložene većem riziku od razvoja loše globalne spoznaje, epizodnog pamćenja i mentalne netaknutosti u starosti, što je posredovano. depresijom.
„Dalje, otkrili smo značajne veze između najtežih ukupnih ACE-a supružnika i loše mentalne netaknute žene“, kaže glavni autor studije Ziiang Ren, dr. Kandidat na Institutu za reproduktivno i dečije zdravlje, Pekinški univerzitet, Peking, Kina.
„Supružnici pojedinaca sa ACE imaju tendenciju da razviju visok nivo stresa i sumnjaju u ključne lične vrednosti i pretpostavke o svetu. ‘Zaraza stresom’ u parovima, gde stres jedne osobe ima značajan uticaj na druge bliske članove porodice, takođe može igrati ulogu.“
Tim je objavio svoje nalaze u Global Transitions. Naročito, ovo je prva velika studija ove prirode u zemlji.
Nalazi podržavaju činjenicu da istraživanje o ACE u Kini treba da uzme u obzir različite izvore i unutar-porodičnog i vanporodičnog ACE-a, kao i važnost strategija zdravstvene intervencije za sprečavanje kognitivnog pada, kao što je poboljšanje odnosa između parova i mentalnog zdravlja za žene sa sopstvenim ili supružnim ACEs, treba napomenuti.
„S obzirom na jedinstvenu ulogu žena koje se razlikuju od muškaraca u kineskom društvu i porodici, moramo istražiti faktore rizika i intervencije za njihove mentalne poremećaje u različitim životnim fazama“, dodaje korespondentni autor studije, Jufen Liu, naučni saradnik na Institut. „S obzirom na veliku prevalenciju sopstvenih i supružnih ACE kod Kineskinja, promovisanje njihovog mentalnog zdravlja može efikasno ublažiti njihov kognitivni pad i doprineti izgradnji zdravog starenja u Kini.