Loš kvalitet vazduha utiče na mentalno zdravlje na mnogo načina

Loš kvalitet vazduha utiče na mentalno zdravlje na mnogo načina

Loš kvalitet vazduha utiče na mentalno zdravlje na mnogo načina, prema novom pregledu dokaza objavljenom u British Journal of Psychiatry.

Predvođeni profesorom Kamom Bhuijem sa Odeljenja za psihijatriju Univerziteta u Oksfordu, istraživači u programu BioAirNet, analizirali su postojeće studije koje su proučavale efekte unutrašnjeg i spoljašnjeg zagađenja vazduha tokom životnog veka, od rođenja i trudnoće, do adolescencije i odraslog doba.

Pronašli su dokaze da izlaganje zagađivačima vazduha može dovesti do depresije, anksioznosti, psihoza, a možda čak i neurokognitivnih poremećaja, kao što je demencija. Postojale su i indikacije da bi deca i adolescenti mogli biti izloženi zagađenju vazduha u kritičnim fazama svog mentalnog razvoja, što ih čini u opasnosti od najtežih uticaja i značajnih budućih problema sa mentalnim zdravljem.

Dodatni faktori rizika uključivali su loše stanovanje, prenaseljenost, siromaštvo, nedostatak zelenih površina, kao i individualne socijalne i psihološke ranjivosti, kao što su nedostatak pristupa podršci, negovateljima ili sigurnim prostorima.

Profesor Bhui je rekao: „Zagađenje vazduha i mentalno zdravlje su glavni izazovi sa kojima se svet mora suočiti sada i u godinama koje dolaze. To ovu oblast istraživanja čini vitalnim prioritetom javnog zdravlja.

„Naš pregled pokazuje da se pojavljuju dokazi o povezanosti između lošeg kvaliteta vazduha i lošeg mentalnog zdravlja, kao i veza sa specifičnim mentalnim poremećajima.

„Konkretno, zagađujuće čestice vazduha, uključujući bioaerosole, su umešane. Čvrste materije čine deo složenog skupa faktora rizika životne sredine, uključujući geografiju, deprivaciju, biologiju i individualne ranjivosti.

„Potrebno nam je više istraživanja da bismo razumeli ove mreže uzročnosti i da istražimo niz drugih kritičnih praznina u znanju, kao što su mehanizmi pomoću kojih čestice materije i bioaerosoli mogu izazvati i pogoršati zdravstvene uslove. Manje je istraživanja o kvalitetu vazduha u zatvorenom prostoru i kako to utiče zdravlje, a malo posebno o bioaerosolima.

„Potrebni su nam bolji načini za merenje izloženosti zagađenju i razumevanje kako klimatske promene utiču na zagađenje vazduha. Takođe pozivamo na više longitudinalnih studija kako bismo razumeli efekte na decu i mlade dok rastu.“

Loš kvalitet vazduha je već bio povezan sa lošijim fizičkim zdravljem i razvojem bolesti uključujući neke vrste raka, ali do sada je malo pažnje posvećeno tome kako zagađivači vazduha mogu uticati i na mentalno zdravlje.

Profesor Bhui dodaje: „Modifikovanje izloženosti lošem kvalitetu vazduha u zatvorenom i na otvorenom može smanjiti nivoe lošeg zdravlja uopšte.

„Ali, imajući u vidu visok nivo ozbiljnih mentalnih bolesti na mestima gde je zagađenje najveće, a posebno u siromašnijim i urbanim sredinama, i veze između, na primer, raka i ozbiljne mentalne bolesti, mogu postojati uobičajeni uzroci i faktori rizika koji su potrebni da se razume i obrati“.