Nova studija istraživača sa Univerziteta u Kaliforniji, Dejvis, pokazuje da ketogena dijeta značajno odlaže rane faze gubitka pamćenja u vezi sa Alchajmerovom bolešću kod miševa. Ovaj rani gubitak pamćenja je uporediv sa blagim kognitivnim oštećenjem kod ljudi koji prethodi potpunoj Alchajmerovoj bolesti. Studija je objavljena u Communications Biology.
Ketogena dijeta je dijeta sa malo ugljenih hidrata, visokim sadržajem masti i umerenim sadržajem proteina, koja pomera metabolizam tela sa korišćenja glukoze kao glavnog izvora goriva na sagorevanje masti i proizvodnju ketona za energiju. Istraživači sa Univerziteta u Dejvisu su ranije otkrili da su miševi živeli 13% duže na ketogenoj dijeti.
Nova studija, koja prati to istraživanje, otkrila je da molekul beta-hidroksibutirat, ili BHB, igra ključnu ulogu u sprečavanju ranog opadanja pamćenja. Na ketogenoj dijeti se povećava skoro sedam puta.
„Podaci podržavaju ideju da ketogena dijeta uopšte, a posebno BHB, odlaže blago kognitivno oštećenje i može da odloži potpunu Alchajmerovu bolest“, rekao je ko-korespondent Gino Cortopassi, biohemičar i farmakolog sa UC Davis School of Veterina. „Podaci očigledno ne podržavaju ideju da ovo u potpunosti eliminiše Alchajmerovu bolest.
Naučnici su miševima dali dovoljno BHB-a da simuliraju prednosti keto dijete tokom sedam meseci.
„Uočili smo neverovatne sposobnosti BHB-a da poboljša funkciju sinapsi, malih struktura koje povezuju sve nervne ćelije u mozgu. Kada su nervne ćelije bolje povezane, problemi sa pamćenjem kod blagih kognitivnih oštećenja se poboljšavaju“, rekao je ko-dopisnik Izumi Maezava. , profesor patologije na Medicinskom fakultetu UC Davis.
Cortopassi je napomenuo da je BHB dostupan i kao dodatak za ljude. Rekao je da bi BHB dodatak vjerovatno mogao podržati pamćenje kod miševa, ali to još nije pokazano.
Istraživači su otkrili da su miševi ketogene dijete pokazali značajno povećanje biohemijskih puteva vezanih za formiranje pamćenja. Činilo se da je keto dijeta imala više koristi za žene nego za muškarce i rezultirala je višim nivoima BHB-a kod žena.
„Ako se ovi rezultati prevedu na ljude, to bi moglo biti interesantno jer su žene, posebno one koje nose varijantu gena ApoE4, u značajno većem riziku od Alchajmerove bolesti“, rekao je Kortopasi.
Istraživački tim je optimističan u pogledu potencijalnog uticaja na zdravo starenje i planira da se dalje bavi ovom temom budućim studijama.