Uticaj farmaceutskih zagađivača na migraciju mladih atlantskih lososa u Švedskoj

Uticaj farmaceutskih zagađivača na migraciju mladih atlantskih lososa u Švedskoj

U novom istraživanju analizirali smo kako sedativ klobazam utiče na migraciju mladih atlantskih lososa. Naši nalazi pokazuju da čak i mali tragovi lekova u prirodi mogu promeniti ponašanje životinja. Ova promena može uticati na njihov opstanak i uspeh u divljini.

Istraživanje je pokazalo da lekovi koje koristimo ne nestaju nakon što napuste naše telo. Mnogi od njih se ne uklanjaju u potpunosti kroz sisteme za prečišćavanje otpadnih voda i završavaju u rekama, jezerima i potocima. Tamo mogu uticati na divlje životinje na neočekivane načine.

U našem istraživanju, fokusirali smo se na klobazam, koji se često propisuje za poremećaje spavanja i anksioznost. Pratili smo migraciju mladih atlantskih lososa iz reke Dal do Baltičkog mora. Naši rezultati sugerišu da klobazam može povećati uspeh migracije ovih riba.

Otkrili smo da su lososi izloženi klobazamu brže prolazili kroz dva velika hidroelektrična brana, što obično usporava migraciju. Takođe, klobazam je uticao na način na koji se ribe grupišu i kreću zajedno kada su suočene s predatorima.

Iako se povećanje uspeha migracije može činiti pozitivnim, svaka promena u prirodnom ponašanju može imati dalekosežne posledice. Promene u vremenu migracije, na primer, mogu dovesti do toga da ribe stignu u more kada uslovi nisu idealni.

Rešenja za smanjenje farmaceutskog zagađenja uključuju unapređenje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i razvoj lekova koji se lakše razgrađuju u prirodi. Takođe, jače regulative i bolja praksa odlaganja lekova mogu pomoći da se spreči njihovo zagađenje voda.