Brži test za sepsu: Studija pokazuje ultrabrzu metodu testiranja osetljivosti na antimikrobne lekove

Brži test za sepsu: Studija pokazuje ultrabrzu metodu testiranja osetljivosti na antimikrobne lekove

Novi metod za identifikaciju patogena uključenih u slučajeve sepse, koji bi mogao pomoći u odabiru optimalne terapije, objavljen je u Nature. Test ima potencijal da smanji vreme preokreta koje je obično povezano sa razvojem tretmana za infekcije i može poboljšati ishode pacijenata.

Sepsa, neregulisan imuni odgovor izazvan infekcijom, jedan je od vodećih uzroka smrti, na globalnom nivou. Lečenje specifično za pacijenta može se razviti korišćenjem testiranja osetljivosti na antimikrobne lekove; međutim, ovo obično traje dva do tri dana zbog potrebe za uzorkom hemokulture, što zahteva od lekara da u međuvremenu koriste antibiotike širokog spektra.

Pronalaženje načina da se smanji vreme preokreta povezano sa testiranjem osetljivosti na antimikrobne lekove je ključno za smanjenje rizika od smrti od sepse i smanjenje nepotrebne upotrebe antibiotika.

Sunghoon Kvon i njegove kolege predstavljaju ultrabrzu metodu testiranja osetljivosti na antimikrobne lekove, koja koristi uzorak pune krvi i smanjuje potrebu za kultivisanjem.

Sintetički peptid se koristi za oporavak širokog spektra patogena direktno iz krvi, koji se zatim identifikuju i testiraju na osetljivost na lekove.

Autori pokazuju da ovaj pristup ima potencijal da smanji vreme trajanja testa za više od 40–60 sati u poređenju sa postojećim komercijalnim metodama. Autori su potvrdili svoj metod u kliničkom okruženju, uključivši 190 hospitalizovanih pacijenata sa sumnjom na infekcije.

Njihov metod je postigao stopu podudaranja od 100% u identifikaciji vrsta. U retrospektivnoj analizi šest pozitivnih slučajeva, prosečno vreme preokreta testa bilo je približno 13 sati od početne obrade krvi.

Autori primećuju da je potrebna dalja klinička validacija u okviru različite grupe da bi se potvrdili nalazi. Međutim, ovi rezultati sugerišu da ova metoda ima potencijal da smanji i vreme potrebno za borbu protiv sepse i količinu nepotrebnih antibiotika koji se koriste tokom lečenja širokog spektra.