Uređaj za implantaciju, manji od zrna pirinča, smanjuje tumore pankreasa

Uređaj za implantaciju, manji od zrna pirinča, smanjuje tumore pankreasa

Hjustonski metodistički istraživači nanomedicine pronašli su način da ukrote rak pankreasa – jedan od najagresivnijih i najteže za lečenje karcinoma – davanjem imunoterapije direktno u tumor pomoću uređaja koji je manji od zrna pirinča.

U članku koji je nedavno objavljen u Advanced Science, istraživači Instituta za istraživanje metodologije u Hjustonu koristili su implantabilni nanofluidni uređaj koji su izmislili da isporuče CD40 monoklonska antitela (mAb), obećavajuće imunoterapeutsko sredstvo, u trajnim niskim dozama preko semena koje eluira nanofluid lek (NDES). Rezultat, pronađen na mišjim modelima, bio je smanjenje tumora pri četiri puta nižoj dozi od tradicionalnog tretmana sistemske imunoterapije.

„Jedan od najuzbudljivijih nalaza bio je da iako je NDES uređaj ubačen samo u jedan od dva tumora na istom životinjskom modelu, primetili smo skupljanje tumora bez uređaja“, rekla je dr Korin Jing Ksuan Čua, kokorespondentni autor i docent nanomedicine na Houstonskom metodističkom akademskom institutu. „To znači da je lokalni tretman imunoterapijom bio u stanju da aktivira imuni odgovor da cilja druge tumore. U stvari, jedan životinjski model je ostao bez tumora tokom 100 dana kontinuiranog posmatranja.“

Duktalni adenokarcinom pankreasa se često dijagnostikuje u uznapredovalim stadijumima. U stvari, oko 85% pacijenata već ima metastatsku bolest u trenutku dijagnoze.

Imunoterapija obećava u lečenju karcinoma koji ranije nisu imali dobre mogućnosti lečenja. Međutim, pošto se imunoterapija sprovodi kroz celo telo, ona izaziva mnoge neželjene efekte koji su ponekad dugotrajni, ako ne i doživotni. Fokusiranjem isporuke direktno u tumor, telo je zaštićeno od izlaganja toksičnim lekovima i manje neželjenih efekata, što u suštini omogućava pacijentima koji se leče da imaju bolji kvalitet života.

„Naš cilj je da transformišemo način na koji se leči rak. Vidimo ovaj uređaj kao održiv pristup prodiranju u tumor pankreasa na minimalno invazivan i efikasan način, omogućavajući fokusiraniju terapiju koristeći manje lekova“, rekao je dr Alesandro Gratoni. D., ko-korespondentni autor i predsednik Odeljenja za nanomedicinu na Institutu za metodističko istraživanje u Hjustonu.

Metodistički istraživači iz Hjustona proučavaju sličnu nanofluidnu tehnologiju isporuke na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Gratonijeva laboratorija za nanomedicinu u Houston Methodist fokusira se na implantabilne platforme zasnovane na nanofluidima za kontrolisanu i dugoročnu isporuku lekova i transplantaciju ćelija za lečenje hroničnih bolesti.

NDES uređaj se sastoji od rezervoara za lek od nerđajućeg čelika koji sadrži nanokanale, čime se stvara membrana koja omogućava trajnu difuziju kada se lek oslobodi.

Druge kompanije za medicinsku tehnologiju nude intratumoralne implantate koji eluiraju lekove za terapiju raka, ali oni su namenjeni za kraće trajanje. Nanofluidni uređaj Houston Methodist je namenjen za dugotrajno kontrolisano i produženo oslobađanje, izbegavajući ponovljeni sistemski tretman koji često dovodi do neželjenih neželjenih efekata.

Dodatna laboratorijska istraživanja su u toku kako bi se utvrdila efikasnost i bezbednost ove tehnologije isporuke, ali istraživači bi želeli da ovo postane održiva opcija za pacijente sa rakom u narednih pet godina.

Saradnici Instituta za metodističko istraživanje u Hjustonu na ovoj studiji su Hsuan-Chen Liu, Daniel Davila Gonzalez, Dikita Ishani Visvanath, Robin Shae Vander Pol, Shani Zakiia Saunders, Nicola Di Trani, Iitian Ksu, Junjun Zheng i Shu-Hsia Chen.