Jedan od najsjajnijih objekata u kosmosu upravo je imao krupni plan.
Koristeći Habl svemirski teleskop, astronomi su se smestili u kvazar nazvan 3C 273, udaljen oko 2,5 milijardi svetlosnih godina od Zemlje. To je jedan od najbližih kvazara Zemlji, i izuzetno svetao, što ga čini glavnom metom za razumevanje sila koje osvetljavaju ove fascinantne galaksije.
Nova zapažanja otkrivaju neke od posebnih struktura galaksije koje nikada ranije nismo mogli da otkrijemo, što nam ne samo da govori o samom objektu – već potvrđuje novi metod za razumevanje kako kvazari rade.
„Zahvaljujući Hablovoj snazi posmatranja, otvaramo novu kapiju za razumevanje kvazara“, kaže astronom Bin Ren sa Opservatorije Azurne obale i Univerziteta Azurna obala u Francuskoj. „Moje kolege su uzbuđene jer nikada ranije nisu videli ovoliko detalja.
Kvazari izazivaju strahopoštovanje – među najsjajnijim objektima u Univerzumu, iza rafala gama zraka i supernova. Međutim, za razliku od drugih svetlih objekata, kvazari se zadržavaju. Smatra se da ih pokreću supermasivne crne rupe koje vrebaju u srcu svake galaksije.
Crne rupe ne emituju svetlost koju možemo sami da otkrijemo. Ali gas i prašina oko crne rupe koja se hrani jeste. Taj materijal se vrti okolo u obliku diska, spuštajući kišu na crnu rupu sa njenog unutrašnjeg oboda. Gravitacija i trenje unutar diska su toliko visoki da ga zagrevaju do zapanjujućih temperatura, uzrokujući da materijal sija svetlošću u čitavom spektru, poslednji vrisak sjaja pre nego što zauvek nestane u tami.
To je svetlost koju vidimo kada gledamo u kvazar. Ali svi su zaista daleko; a čak i one koje su bliže toliko su svetle da je karakteristike teško razlučiti. 3C 273 nije najbliži kvazar Zemlji, ali je među najsjajnijim iz naše perspektive, sijajući svetlošću triliona Sunca, sve spakovanih u sićušni galaktički centar. Toliko je svetao da ga možete videti dvorišnim teleskopom, čak i preko 2,5 milijardi svetlosnih godina.
Da bi se videle strukture koje bi se mogle sakriti u ovom svetlu, nova Hablova zapažanja su koristila sistem za snimanje svemirskog teleskopa (STIS) da bi napravili improvizovani koronagraf koji zaklanja najsjajniji izvor svetlosti. Pomalo je kao da držite ruku ispred očiju kada neko sija baterijskom lampom pravo na vas – omogućava vam da vidite druge stvari koje svetlost osvetljava, a da vas ne zaslepi odsjaj.
Nova zapažanja, osam puta bliža od prethodno dobijenih, otkrila su nikada ranije viđene detalje u strukturama oko centra kvazara, u radijusu od 16.000 svetlosnih godina.
Istraživači su identifikovali male mrlje koje mogu biti satelitske galaksije ili komadi materijala koji su u procesu podnošenja kvazara. Takođe su pronašli novi mlaz jezgra i misteriozni filament u obliku slova L koji tek treba da bude identifikovan.
Pored toga, izvršili su nova merenja astrofizičkog mlaza koji je lansirao spoljno magnetno polje crne rupe i koji se protezao 300.000 svetlosnih godina u međugalaktički prostor, ograničavajući njegovo kretanje tokom 22-godišnjeg vremenskog okvira. Ova analiza je otkrila da se čini da se mlaz kreće brže što se više udaljava od crne rupe.
Šta ovo sve znači i mehanizmi koji stoje iza toga tek treba da se razotkriju. Dobijanje podataka je važan korak koji će omogućiti astronomima da sprovedu dublje analize kako bi bolje razumeli i 3C 273 u specifičnom, i, nadamo se, ponašanje kvazara uopšte.
„Sa finim prostornim strukturama i mlaznim kretanjem, Habl je premostio jaz između male radio interferometrije i opservacija velikih razmera optičkih slika, i na taj način možemo napraviti korak posmatranja ka potpunijem razumevanju morfologije domaćina kvazara“, kaže Ren. .
„Naš prethodni pogled je bio veoma ograničen, ali nam Habl omogućava da detaljno razumemo komplikovanu morfologiju kvazara i galaktičke interakcije. U budućnosti, dalje gledanje na 3C 273 u infracrvenom svetlu sa svemirskim teleskopom Džejms Veb moglo bi nam dati više tragova.“