U mestu Blacksburg u Virdžiniji, na specijalnoj istraživačkoj farmi u planinama Blue Ridge, sprovode se revolucionarni eksperimenti sa genski uređenim svinjskim organima namenjenim transplantaciji ljudima. Ova farmaceutski izgledajuća struktura je dom najčistijim svinjama na svetu, čije su genetske modifikacije usmerene ka smanjenju rizika od odbacivanja organa i drugih komplikacija kod primaoca transplantacije.
Kompanije poput Revivicora, eGenesisa i Makana Therapeuticsa ulažu napore u stvaranje svinja sa organima koji su anatomski sličniji ljudskim organima. Dosadašnja istraživanja su obuhvatila četiri transplantacije saosećajne upotrebe, gde su svinjski organi uspešno presađeni na ljudske pacijente u terminalnoj fazi bolesti. Iako su neki od pacijenata preminuli nakon nekoliko meseci, ovi eksperimenti su pružili dragocena saznanja za dalje istraživanje.
Osnovni izazovi ovog poduhvata uključuju kako izbeći odbacivanje transplantiranih organa i proceniti potencijalne rizike od infekcija koje bi mogle biti prenete putem svinjskih organa. Proces stvaranja genski uređenih svinja podrazumeva modifikaciju gena u laboratoriji, eliminaciju određenih gena kako bi se smanjio imunološki odgovor pri transplantaciji i uspostavljanje željenih karakteristika organa.
Farme poput one u Blacksburgu i u blizini Christiansburga u Virdžiniji predstavljaju budućnost ksenotransplantacije, gde se svinje uzgajaju u sterilnim uslovima kako bi se osigurala čistoća organa i minimalizovali rizici za primaoca. Ove farme sprovode rigorozne mere biosigurnosti kako bi se sprečila kontaminacija svinja iz okoline i ljudi.
U narednim godinama će biti sprovedena klinička ispitivanja kako bi se potvrdila efikasnost ksenotransplantacije. Ukoliko se pokaže uspešnom, planovi kompanija poput United Therapeutics-a uključuju proširenje kapaciteta za proizvodnju svinjskih organa kako bi se zadovoljile potrebe za transplantacijom.