Šta god da vas opioidna kriza podseti, to verovatno nisu dude i pelene. Ali kada 1 od svakih 5 hospitalizovanih novorođenčadi prima opioide, i kada je nekoj novorođenčadi potrebno lečenje metadonom, vreme je da se proširi obim. Nova studija koju su vodili pedijatrijski hirurzi u Dečjoj bolnici u Los Anđelesu pokazuje da upotreba metadona nakon operacije može produžiti oporavak bebe i povećati zavisnost bebe od ventilatora i intravenske (IV) ishrane.
Nalazi su objavljeni u časopisu JAMA Network Open.
Nazvati problem opioida u Sjedinjenim Državama krizom nije hiperbola. Stopa smrti usled predoziranja opioidima eksponencijalno je porasla u poslednjih 10 godina, dostigavši 80.000 samo u 2021. Ali opasnosti od opioida nisu ograničene na predoziranje.
Opioidi izazivaju veliku zavisnost – a povlačenje može biti ozbiljno. „Izgleda neverovatno, ali ista stvar se dešava i bebama“, kaže Lorraine Kellei-Kuon, MD, MSHS, pedijatrijski hirurg u CHLA. „Ako naglo prestanete da uzimate opioide kod beba, one mogu pokazati znake povlačenja – razdražljivost, probleme sa crevima ili čak napade.“ Iz tog razloga, bebe koje primaju produženi kurs opioida će možda morati da se odviknu od njih metadonom, slabijim opioidom dužeg dejstva.
U svojoj najnovijoj studiji, dr Keli-Kuon je ispitala kako upotreba metadona utiče na oporavak odojčadi. Studija je obuhvatila preko 2.000 beba iz 48 dečijih bolnica koje su hirurški lečene od nekrotizirajućeg enterokolitisa (NEC), zapaljenskog stanja opasnog po život koji se može razviti kod prevremeno rođene dece. Iako je redak, NEC je najčešći razlog za hitne operacije kod novorođenčadi.
Nalazi: bebe kojima je bio potreban metadon trebalo je da ostanu u bolnici u proseku 21 dan duže nakon operacije. Takođe im je bilo potrebno više dana na respiratoru i duže oslanjanje na IV ishranu.
„Završava se kao efekat snežne grudve“, kaže ona. „Što je beba duže na opioidima, veća je verovatnoća potrebe za metadonom, koji je i dalje opioid. Neželjeni efekti opioida su respiratorna depresija i smanjena pokretljivost creva.
Pa zašto se opioidi uopšte daju bebama? Odgovor je jednostavan: bebama u bolnici će možda biti potrebna operacija ili bolne intervencije, a opioidi su efikasni u lečenju njihovog bola. Međutim, bebe ne mogu da uzimaju nesteroidne antiinflamatorne lekove (NSAID) kao što je ibuprofen za bol, kao što to mogu starija deca.
„Niko ne želi da beba bude u bolovima“, kaže dr Keli-Kuon. „Ne želimo da prestanemo da koristimo opioide, posebno kada je beba podvrgnuta operaciji. Ono što želimo je da razumemo uticaj opioida i da ih koristimo razumnije.“
Razumnija upotreba opioida ne znači samo ograničavanje prepisivanja. To takođe znači standardizaciju upotrebe opioida. „Pronašli smo tako širok spektar onoga što su bolnice radile“, kaže ona. „U nekim bolnicama, preko 40% odojčadi je primalo metadon. U drugim bolnicama, metadon se uopšte ne koristi.“ Ova velika varijabilnost ukazuje na potrebu standardizacije upotrebe opioida i metadona među bolnicama.
Dr Kellei-Kuon je provela poslednjih nekoliko godina otkrivajući koliko je uticaj epidemije opioidnih droga postao raširen na decu. Pre nekoliko godina, uspostavila je prve smernice zasnovane na dokazima za bezbednije upravljanje bolom kod dece i adolescenata. Njen rad nastavlja da otkriva potrebu za onim što ona naziva „upravljanje opioidima“.