Upotreba biogoriva može smanjiti emisiju crnog dima iz automobila za 90%

Upotreba biogoriva može smanjiti emisiju crnog dima iz automobila za 90%

Univerzitet u Malagi (UMA) učestvovao je u međunarodnoj studiji sa grupom Future Pover Sistems Univerziteta u Birmingemu (UK) koja istražuje kako smanjiti emisije zagađujućih materija iz vozila bez uticaja na performanse motora.

Konkretno, studija je analizirala upotrebu biogoriva sa kiseonikom pomešanih sa dizelom u zapreminskoj koncentraciji od 20%, primećujući smanjenje proizvodnje čađi – crnog dima koji emituju automobili – za preko 90%. Rezultati ove studije objavljeni su u časopisu Fuel.

Rad razvijen na Univerzitetu u Malagi vodio je profesor na Školi industrijskog inženjerstva Francisco Havier Martos. Ovaj istraživač iz oblasti termičkih mašina i motora analizirao je nanočestice čađi koje izbacuju motori na osnovu različitih proučavanih biogoriva — bioalkohola kao što su butanol, pentanol i ciklopentanol, kao i bioketone, na primer, ciklopentanon. Eksperimenti su sprovedeni u Centralnoj službi za podršku istraživanja UMA (SCAI), korišćenjem transmisione elektronske mikroskopije visoke rezolucije (HR-TEM).

Glavne karakteristike ovih biogoriva su da se mogu proizvesti od otpada dobijenog od preostale biomase, kao što su otpadna ulja, alge, ostaci poljoprivrede i šumarstva ili kanalizacija, i imaju malo ugljenika.

„Naše istraživanje pokazuje da se proučavana biogoriva, koja smo dobili u laboratoriji, osim što proizvode vrlo malo čađi, ponašaju u motoru slično gorivu bilo koje benzinske pumpe, što znači da ne bi bilo potrebe da se menjaju da bi rade normalno“, objašnjava Francisko Havijer Martos.

Pitanja životne sredine i javnog zdravlja

Prema istraživaču UMA, ovaj rad postavlja novi put koji bi mogao smanjiti emisiju čađi iz termalnih motora, a samim tim i poboljšati povezana pitanja životne sredine i javnog zdravlja.

„Čestice čađi koje emituju motori izbacuju se u životnu sredinu i ostaju suspendovane u vazduhu, utičući na klimu, jer povećavaju efekat staklene bašte; i javno zdravlje, jer se ne talože na tlu, pa je vrlo verovatno da će biti udahnute. živim bićima“, kaže Martos.

Ovo istraživanje „otvara vrata korišćenju nenaftnih goriva koja bi mogla da smanje emisiju zagađujućih materija u vozilima“. Postizanje njegove komercijalizacije je dugoročni cilj ovog međunarodnog naučnog tima, koji već ima ugovore sa nekim robnim markama.