Uobičajeni lekovi protiv žgaravice mogu pomoći u borbi protiv raka i drugih imunoloških poremećaja kod pasa

Uobičajeni lekovi protiv žgaravice mogu pomoći u borbi protiv raka i drugih imunoloških poremećaja kod pasa

Istraživači sa Teksaške škole veterinarske medicine i biomedicinskih nauka (VMBS) otkrili su da inhibitori protonske pumpe (PPI) — lekovi koji se obično koriste za lečenje gorušice i refluksa kiseline kod ljudi i životinja — mogu biti efikasni u borbi protiv raka i drugih imunoloških poremećaja u psi, na osnovu sličnih tekućih istraživanja u humanoj medicini.

Protonske pumpe su „kanali“ koji regulišu kako se različiti molekuli distribuiraju kroz telesne sisteme. Dok su PPI dizajnirani da inhibiraju protonske pumpe koje upravljaju proizvodnjom želudačne kiseline, nova istraživanja sugerišu da mogu uticati i na druge vrste pumpi, uključujući one u ćelijama raka i imunološkim ćelijama.

„Iako ne možemo da koristimo samo IPP za lečenje raka, nadamo se da ćemo možda moći da poboljšamo efikasnost hemoterapije kombinovanjem sa PPI u veterini u budućnosti“, rekla je dr Emili Guld, VMBS. docent na Katedri za kliničke nauke malih životinja (VSCS). „Upotreba u određenim fazama lečenja raka može poboljšati uspeh lečenja.“

Kao što je objavljeno u časopisu Veterinari Immunologi and Immunopathologi, istraživači se nadaju da će otkriti tačno na koje ćelijske sisteme utiču PPI kako bi stručnjacima za humanu i životinjsku medicinu pružili holističkije razumevanje njihovih efekata.

Kiselina nije važna samo za stomak; ćelije raka takođe preferiraju kiselu sredinu.

„Ćelije raka imaju svoje mikrookruženje; kiseli uslovi pomažu u pokretanju upale i metastaza – rastu dodatnih tumora raka“, objasnio je Gould. „Oni imaju sopstvene protonske pumpe koje se zovu vakuolarne ATPaze, ili V-ATPaze, koje, između mnogih drugih faktora, pomažu u stvaranju tih kiselih uslova. Naše istraživanje sugeriše da PPI mogu inhibirati ove pumpe pored onih u gastrointestinalnim ćelijama.“

Pored stvaranja pro-tumorskog mikrookruženja, V-ATPaze su jedan mehanizam koji neki tumori koriste da pomognu ćelijama raka da se odupru hemoterapiji.

„Ako možemo da isključimo ili zaustavimo sposobnost ćelija raka da se odupru hemoterapiji, potencijalno bismo mogli da učinimo te vrste lečenja raka mnogo uspešnijim“, rekao je Gould. „Tamo bi moglo biti od pomoći kombinovati PPI sa hemoterapijom.“

Jedan od izazova korišćenja PPI za lečenje raka je to što se čini da inhibiraju protonske pumpe unutar imunih ćelija, uključujući mastocite, vrstu belih krvnih zrnaca.

„Mastociti i druge urođene imune ćelije takođe imaju pumpe V-ATPaze i one igraju ulogu u regulisanju kada bela krvna zrnca oslobađaju kritične molekule koji pomažu u borbi protiv bolesti i upale“, rekao je Gould.

„Oni drže mnoge od ovih molekula u onome što se naziva granulama—to su u osnovi male kutije sa alatima unutar belih krvnih zrnaca. Mislimo da PPI mogu inhibirati neka bela krvna zrnca da efikasno koriste svoje kutije sa alatima.

„Druge vrste belih krvnih zrnaca nemaju te alate, ali to ne znači da PPI ne utiču na njih, verovatno preko nekoliko različitih mehanizama“, rekla je ona. „To je nešto što želimo da ispitamo u budućim studijama.“

Pošto PPI mogu sprečiti i ćelije raka i imune ćelije da pravilno funkcionišu, tajming će verovatno biti ključni element za korišćenje PPI u lečenju raka.

„Sve zavisi od toga šta imunološki sistem radi“, rekao je Gould. „Ako imate zaista lošu infekciju, ne bismo želeli da prigušite svoje imune ćelije bilo kojim lekom koji ih inhibira, ali u okruženju raka ili imunološki posredovane bolesti, moglo bi biti da ovi lekovi zapravo pomažu hemoterapiji ili imunosupresivima. biti efikasniji.“

PPI imaju dugu evidenciju o pomaganju pacijentima – i životinjama i ljudima – u upravljanju gastrointestinalnim problemima kao što je refluks kiseline. Međutim, još uvek postoji mnogo toga što naučnici ne znaju o ovoj porodici lekova. Pripravnici kao što su Dr. Keerthi Bandaru, doktorant u Tekas A&M Gastrointestinal Lab, i Abbi Ostronic, specijalizant interne medicine VSCS, deo su tima koji istražuje više o PPI.

„PPI mogu učiniti više od samo upravljanja nivoima pH u stomaku“, rekao je Gould. „Na primer, oni takođe imaju antiinflamatorna i antioksidativna svojstva.

„Ovaj projekat je zaista započeo jer smo želeli da bolje razumemo ove lekove koje veoma često propisujemo u veterinarskoj medicini“, objasnila je ona. „Onda smo pročitali o studijama koje se sprovode u humanoj medicini sa PPI i rakom i odlučili smo da vidimo kako bi se one mogle prevesti u pomoć psima.“

Gould trenutno vodi kliničko ispitivanje za pse sa tumorima mastocita na koži kako bi utvrdio da li PPI imaju pozitivan efekat na smanjenje neželjenih efekata raka.