U najnovijoj studiji predstavljenoj na Međunarodnim konferencijama o napretku nauke i inženjerske tehnologije (ASET) 2022, istraživači sa Univerziteta u Šardži, UAE, naglašavaju ekološke i finansijske prednosti prelaska univerziteta na bezpapirno poslovanje. Ova inicijativa, kako istraživači tvrde, može pridoneti smanjenju nivoa krčenja šuma i doprineti globalnim naporima ka očuvanju životne sredine.
Studija ukazuje na to da upotreba tradicionalnih procesa zasnovanih na papiru u svakodnevnim radnim praksama univerziteta rezultira nedostacima, rizicima i finansijskim opterećenjima. S obzirom na ovu činjenicu, mnoge visokoškolske ustanove prepoznaju potrebu za digitalnom transformacijom, prelaskom na rad bez papira.
Naučnici su analizirali podatke o potrošnji papira tokom tri akademske godine na Univerzitetu u Šardži, uključujući period pre, tokom i posle pandemije COVID-19. Rezultati ukazuju na značajan pad u upotrebi papira tokom pandemije, kada su univerziteti širom sveta prešli na digitalne prakse.
Profesor Imad Alsjuf, jedan od koautora studije, ističe da je održivost ključna za budućnost, te da je prelazak na rad bez papira jedan od koraka ka postizanju održivosti. On takođe naglašava ulogu univerziteta u promovisanju digitalne pismenosti u savremenom obrazovanju.
Studija dolazi u vreme održavanja klimatske konferencije COP28 u Dubaiju, gde su stotine akademika i naučnika posvećenih životnoj sredini okupljene. Naučnici veruju da će univerziteti koji pređu na bezpapirno poslovanje postaviti dobar primer drugim organizacijama, smanjujući time svoj uticaj na krčenje šuma i doprinoseći globalnim naporima zaštite životne sredine.