Umetnost, medicina kombinuju se da pomognu pacijentima sa hroničnim digestivnim simptomima

Umetnost, medicina kombinuju se da pomognu pacijentima sa hroničnim digestivnim simptomima

U studiji koju je vodio tim iz Medicinskog centra Veksner Univerziteta u Ohaju i Veksner centra za umetnost u državi Ohajo, pacijentima koji pate od digestivnih simptoma prepisano je učešće u umetničkom programu osmišljenom da pomogne u ublažavanju stresa povezanog sa njihovom hroničnom bolešću. Studija, nazvana Project Gather, koristila je kombinaciju galerijskih umetničkih eksponata i instalacija, praktičnih aktivnosti i muzike kako bi smanjila osećaj usamljenosti kod pacijenata koji žive sa digestivnim simptomima kao što su mučnina, povraćanje, nadimanje i bol.

Subhankar Chakraborti, MD, Ph.D., stručnjak za digestivne bolesti u medicinskom centru Ohio State Vekner, i student medicine Anjali Doshi, radili su zajedno sa Tracie McCambridge, direktorkom umetnosti i otpornosti u The Vek-u. Čakraborti je upisao 17 pacijenata u program, a Mekembridž je vodio grupne aktivnosti i diskusije u muzeju. Studija je razmatrala kako grupno angažovanje u umetnosti tokom osam nedelja može uticati na percepciju pacijenata o sopstvenom blagostanju dok žive sa hroničnom bolešću.

„Veoma je važno prepoznati da hronična bolest dolazi sa osnovnim stresom“, rekao je Čakraborti, takođe klinički docent interne medicine na Medicinskom koledžu države Ohajo. „Stres pokreće ozbiljnost hronične bolesti, a sa nedostatkom pristupa pravovremenoj zaštiti mentalnog zdravlja, mislim da je važno imati ovakve aktivnosti koje podstiču kreativnost i mogu ublažiti stres.

„Neke od povratnih informacija koje smo dobili od pacijenata su bile duboko uvažavanje što smo bili u mogućnosti da se povežemo sa drugima koji istinski saosećaju sa njihovim iskustvima života sa hroničnom bolešću“, rekao je Mekembridž. „Nadam se da ovakvi programi ne samo da im pomažu u povezivanju kroz slična proživljena iskustva, već ih povezuju na zabavan, zanimljiv način i bez stresa.“

Učesnici studije su bili u dobi od 32 do 97 godina i skoro svi (94%) su bile žene. Grupa se sastajala jednom nedeljno od septembra do decembra 2022. Istraživački tim je primetio korelaciju osobina ličnosti sa ozbiljnošću probavnih simptoma. Usamljenost je bila povezana sa lošijim fizičkim kvalitetom života, dok je težina sindroma iritabilnog creva i gastropareze bila u korelaciji sa lošijim mentalnim kvalitetom života. Sve u svemu, istraživači su utvrdili da programi za poboljšanje usamljenosti i smanjenje ljutnje mogu pomoći u ublažavanju simptoma.

„Važno je upoznati učesnike tamo gde se nalaze i osmisliti programe koji su osetljivi na njihovu društvenu i kulturnu pozadinu“, rekao je Čakraborti. „Država Ohajo ima toliko disciplina i toliko različitih specijalnosti i subspecijaliteta da mislim da smo u jedinstvenoj poziciji da to razvijemo.“

Tim se nada da će nastaviti grupne programe kao što je Project Gather za pacijente koji pate od drugih bolesti i za populacije poput vojnih veterana i drugih zajednica.