Istraživači sa Univerziteta u Kvinslendu otkrili su da ciljanje amiloidnog plaka u mozgu nije od suštinskog značaja za ultrazvuk za kognitivno poboljšanje kod neurodegenerativnih poremećaja.
Dr Gerhard Leinenga i profesor Jirgen Gotz sa UK Instituta za mozak u Kvinslendu (KBI) rekli su da ovo otkriće dovodi u pitanje konvencionalno shvatanje u istraživanju Alchajmerove bolesti da je ciljanje i čišćenje amiloidnog plaka od suštinskog značaja za poboljšanje kognicije.
„Amiloidni plakovi su nakupine proteina koje se mogu nakupiti u mozgu i blokirati komunikaciju između moždanih ćelija, što dovodi do gubitka pamćenja i drugih simptoma Alchajmerove bolesti“, rekao je dr Leinenga.
„Prethodne studije su se fokusirale na otvaranje krvno-moždane barijere sa mikromehurićima, koji aktiviraju tip ćelije u mozgu koji se zove mikroglija i koja čisti amiloidni plak.
„Ali koristili smo samo ultrazvuk skeniranja na modelima miša i primetili značajno poboljšanje memorije.“
Dr Leinenga je rekao da nalaz pokazuje da ultrazvuk bez mikromehurića može izazvati dugotrajne kognitivne promene u mozgu, u korelaciji sa poboljšanjem pamćenja. Istraživački rad je objavljen u Molekularnoj psihijatriji.
„Ultrazvuk sam po sebi ima direktne efekte na neurone, sa povećanom plastičnošću i poboljšanim moždanim mrežama“, rekao je on.
„Mislimo da ultrazvuk povećava plastičnost ili otpornost mozga na plakove, iako ih ne čisti posebno.“
Profesor Gotz je rekao da je studija takođe otkrila da je efikasnost ultrazvučne terapije varirala u zavisnosti od učestalosti koja se koristi.
„Testirali smo dve vrste ultrazvučnih talasa, emitovanih na dve različite frekvencije“, rekao je on. „Otkrili smo da je veća frekvencija pokazala superiorne rezultate, u poređenju sa frekvencijama koje se trenutno istražuju u kliničkim ispitivanjima za pacijente sa Alchajmerovom bolešću.
Istraživači se nadaju da će ugraditi nalaze u pionirsko ispitivanje bezbednosti profesora Getza koristeći neinvazivni ultrazvuk za lečenje Alchajmerove bolesti.
„Razumevanjem mehanizama koji su u osnovi ultrazvučne terapije, možemo da prilagodimo strategije lečenja kako bismo maksimizirali kognitivno poboljšanje kod pacijenata“, rekao je dr Leinenga.
„Ovaj pristup predstavlja značajan korak ka personalizovanim, efikasnim terapijama za neurodegenerativne poremećaje.“