Nova studija sa UCL-a istražuje vezu između ultra-obrađene hrane i zdravlja

Nova studija sa UCL-a istražuje vezu između ultra-obrađene hrane i zdravlja

Ultra obrađena hrana (UPF) obično sadrži više kalorija, masti, šećera i soli u poređenju sa minimalno obrađenom hranom, ali neki UPF proizvodi nisu nezdravi, prema novom istraživanju Univerziteta College London (UCL).

U istraživanju objavljenom u British Journal of Nutrition, naučnici su proučavali nivoe obrade hrane i savete na etiketama pakovanja kako bi utvrdili da li informacije o preradi hrane mogu biti koristan pokazatelj zdravih izbora ishrane.

Koristeći NOVA skalu za procenu stepena obrade hrane, istraživači su otkrili da UPF-i obično imaju lošije rezultate na etiketama pakovanja, s višim nivoima energije, masti, zasićenih masti, šećera i soli od minimalno obrađene hrane. Međutim, nije svaki UPF nezdrav, a neki su čak i manje obrađeni od drugih prerađenih proizvoda.

Drugi nalazi istraživanja ukazuju na potrebu za promenom sistema označavanja hrane kako bi se pojedincima olakšalo donošenje zdravih izbora ishrane. Iako mnogi UPF-ovi jasno imaju loše rezultate na etiketama, oznake na pakovanju trenutno ne uzimaju u obzir stepen obrade hrane.

Ovo istraživanje je deo šireg projekta na UCL-u koji ima za cilj procenu uticaja UPF-a na zdravlje i ispitivanje mogućnosti da se promene smernice o zdravoj ishrani. Rezultati očekuju se početkom 2025. godine.

Iako postoji jasna potreba za boljim razumevanjem veze između stepena obrade hrane i njenih efekata na zdravlje, istraživači ističu da trenutno nije moguće doneti konačne zaključke o tome da li je obrada hrane koristan pokazatelj zdrave ishrane.