Ukočenost arterija je novi uzrok preranog oštećenja srca među adolescentima, prema novoj studiji praćenja. Studija je sprovedena u saradnji između Teksaške dečije bolnice i Medicinskog koledža Bejlor u SAD, Univerziteta u Bristolu u Velikoj Britaniji, Univerziteta Ekseter u UK i Univerziteta istočne Finske. Rezultati su objavljeni u Atherosclerosis.
Hipertrofija leve komore i leva dijastolna disfunkcija mere su strukturnog i funkcionalnog oštećenja srca, koji su povezani sa povećanim rizikom od kardiovaskularne smrti kod odraslih. Ove kardiološke mere se takođe koriste u pedijatrijskoj populaciji kao indikatori preranog oštećenja srca.
Ukočenost arterija procenjena na osnovu brzine karotidno-femoralnog pulsnog talasa otkrivena je kao novi uzrok povišenog krvnog pritiska, insulinske rezistencije i metaboličkog sindroma kod adolescenata i mladih odraslih osoba. Nedavno je takođe pokazano da povišeni krvni pritisak u adolescenciji može izazvati prerano oštećenje srca, ali nije poznato da li ukočenost arterija može nezavisno da izazove strukturno i funkcionalno oštećenje srca.
Sadašnja studija je sprovedena među 1.856 adolescenata od kojih je 1.011 bilo ženskog pola. Adolescenti su imali 17 godina na početku, i praćeni su sedam godina do mladosti u dobi od 24 godine. Ukočenost arterija, debljina karotidne intime-medija i dokazi oštećenja srca procenjeni su na početku i praćenju. Znaci oštećenja strukture srca su hipertrofija leve komore i visoka relativna debljina zida, dok su znaci oštećenja srčane funkcije dijastolna disfunkcija leve komore i povećan pritisak punjenja leve komore.
Tokom sedmogodišnjeg perioda praćenja, prevalencija strukturnih oštećenja srca među adolescentima se udvostručila. Sa opsežnom kontrolom masne mase, mišićne mase, glukoze, insulina, krvnog pritiska, lipida, pušenja, vremena sedenja, fizičke aktivnosti, socio-ekonomskog statusa i porodične istorije kardiovaskularnih bolesti, i korišćenjem presečnih tačaka kod odraslih za dijagnostikovanje oštećenja srca , primećeno je da adolescenti u najvišoj tercijalnoj kategoriji arterijske krutosti i debljine karotidne intime-medije imaju 23-27% povećan rizik od progresivnog pogoršanja strukturnog oštećenja srca.
Čini se da samo ukočenost arterija nezavisno izaziva i strukturno i funkcionalno oštećenje srca, dok povećana debljina karotidnog zida nema uzročnu ulogu. Povećana debljina karotidnog zida je rani pokazatelj ateroskleroze, dok povećana krutost arterija opisuje arteriosklerozu. Studija je dalje izvestila da je ukočenost arterija izazvala oštećenje srca povećanjem krvnog pritiska i insulinske rezistencije. Povećanje krvnog pritiska objasnilo je 34% oštećenja srca uzrokovanih ukočenošću arterija. Štaviše, insulinska rezistencija objašnjava 15% oštećenja srca uzrokovanih ukočenošću arterija.
„Prvi put vidimo da je ukočenost arterija novi uzrok nekoliko bolesti kao što su hipertenzija, insulinska rezistencija, metabolički sindrom i oštećenje srca u mladoj populaciji. Kod odraslih, ukočenost arterija se trenutno utvrđuje kao uzrok tipa 2 dijabetes. Otkrili smo da je približno 50% štetne uloge ukočenosti arterija u izazivanju oštećenja srca pojačano mehanizmom povišenog krvnog pritiska i insulinske rezistencije.
„Dakle, sprečavanje i snižavanje krvnog pritiska i insulinske rezistencije potencijalno može umanjiti negativan uticaj ukočenosti arterija na srce, do polovine“, kaže Endru Agbaje, lekar i klinički epidemiolog sa Univerziteta istočne Finske.
„Hitno su potrebne eksperimentalne i kliničke intervencijske studije o sveobuhvatnim pristupima lečenju i preokretanju ukočenosti arterija od adolescencije. Barem, ciljanje krvnog pritiska i insulinske rezistencije ostavlja problem napola rešen.“