Modeli embriona zasnovani na matičnim ćelijama (SCBEM) predstavljaju kompleksne biološke strukture koje simuliraju određene faze ranog razvoja ljudskog embriona. Ovi modeli se proizvode u laboratoriji koristeći matične ćelije i pružaju istraživačima mogućnost da prouče ključne aspekte razvoja koji su inače nedostupni.
Predviđa se da će istraživanje na modelima embriona omogućiti razvoj novih terapija za različita stanja, uključujući inovativne tretmane za ponovljene pobačaje, bolje razumevanje razvojnih poremećaja i poboljšanje uspešnosti vantelesne oplodnje.
Iako modeli embriona nisu identični ljudskim embrionima, oni imitiraju određene aspekte ranih faza ljudskog razvoja, što je izazvalo pitanja o etici.
Do sada, nedostatak jasnog regulatornog okvira za korišćenje SCBEM-a u istraživanju stvarao je nesigurnost među naučnicima u vezi sa granicama njihovog rada, kako sa pravnog tako i etičkog aspekta. Potpisivanje Kodeksa prakse za SCBEM treba da otkloni ove nedoumice.
Objavljene smernice predstavljaju prvi kodeks prakse za upotrebu modela embriona zasnovanih na matičnim ćelijama u Velikoj Britaniji.
Novi Kodeks prakse za SCBEM postavlja standarde kako bi se osiguralo da istraživanja koja koriste ove modele budu rigorozna, etički osnovana i da maksimiziraju potencijalne koristi. Ključna komponenta ovog procesa je formiranje posebnog nadzornog odbora koji će procenjivati svaki predloženi istraživački projekat.
Kodeks jasno propisuje ograničenja za period koliko se modeli embriona mogu uzgajati u laboratoriji. Različiti tipovi modela embriona predstavljaju različite faze razvoja i rastu različitom brzinom, što onemogućava postavljanje jednog univerzalnog ograničenja. Zato se istraživačima traži da argumentovano opravdaju trajanje svojih eksperimenata.
Određuje se da ljudski SCBEM ne sme da se prenosi u ljudsku ili životinjsku matericu, niti da se dozvoli da se razvije u potpuno formirani organizam van laboratorije.
Kako modeli embriona doprinose istraživanju?
Korišćenje modela embriona može doprineti boljem razumevanju ljudskog razvoja, uključujući gubitak trudnoće, trudnoću sa komplikacijama, urođene mane i događaje tokom razvoja koji mogu uticati na zdravlje i bolesti u odraslom dobu.
Osim toga, modeli embriona mogu biti od koristi za istraživanja koja nisu moguća sa stvarnim ljudskim embrionima. Na primer, postoje ograničenja za klinička ispitivanja i primenu određenih lekova tokom trudnoće. Modeli embriona mogu pomoći u poboljšanju terapijskih opcija tokom trudnoće u budućnosti.
Modeli embriona zasnovani na matičnim ćelijama otvaraju nova istraživačka polja koja mogu da dopune postojeća istraživanja sa stvarnim ljudskim embrionima. Kodeks prakse za SCBEM naglašava da nijedno od ovih istraživanja ne sme, niti treba, da zameni drugo u skorijoj budućnosti.
Radna grupa koja je radila na Kodeksu prakse za SCBEM bila je sastavljena od stručnjaka iz različitih oblasti, uključujući nauku, pravo, etiku i regulativu. Prilikom izrade Kodeksa, tim je sprovodio obimne konsultacije sa istraživačima, stručnjacima i finansijerima istraživanja modela embriona, kako u Velikoj Britaniji, tako i globalno.
Osim toga, javni dijalog održan prethodne godine doprineo je uključivanju mišljenja javnosti u proces razvoja Kodeksa. Učesnici su prepoznali potencijal istraživanja modela embriona, ali su istovremeno podržali potrebu za adekvatnim nadzorom.
Kodeks nije zakonski obavezujući, ali se predlaže da ga prihvate istraživači, finansijeri, istraživačke organizacije, profesionalna udruženja i izdavači u Velikoj Britaniji.
Očekuje se da će široko prihvatanje ovih standarda postaviti novi standard za izveštavanje o istraživanjima koja koriste modele embriona zasnovane na matičnim ćelijama, te sprečiti finansiranje i objavljivanje istraživanja koja ne ispunjavaju navedene standarde. Time će poštovanje Kodeksa postati ključni deo odgovorne nauke, pružajući veću transparentnost i odgovornost u istraživanju modela embriona.
S obzirom na brz tempo napretka u istraživanju modela embriona, Kodeks će se redovno revidirati kako bi pratio najnovija naučna dostignuća.