Ugrožene gazele pronašle libijsku ‘sigurnu luku’

Ugrožene gazele pronašle libijsku ‘sigurnu luku’

Osam mladih rimovih gazela, ugrožene vrste porijeklom iz Sjeverne Afrike, nedavno je prebačeno na nenaseljeno libijsko ostrvo Farva. Ekolozi se nadaju da će novi dom na ostrvu blizu Tunisa postati utočište za ovu ranjivu životinju. Poznata i kao Gazella leptoceros, ili jednostavno rhim, ova vrsta gazela živi u pustinjskim oblastima u Alžiru, Tunisu, Libiji i Egiptu. Lovci su uzrokovali značajan pad populacije ove vrste, te je prema proceni Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN) iz 2016. godine, u divljini Severne Afrike ostalo svega između 300 i 600 zrelih rimova.

Napori za očuvanje gazela uključuju premještanje divljih životinja na ostrvo Farva, peščani sprud dug 13 kilometara, što je deo šireg plana za zaštitu ove ugrožene vrste. Prva grupa rimova je puštena na ostrvo prije nekoliko nedelja, a pratila ih je grupa volontera. Mlade gazele su odmah pokazale svoju okretnost i prirodnu prilagodljivost pustinjskom okruženju, nestajući iza divljeg žbunja ostrva.

Gazella leptoceros je mala životinja, prilagođena pustinjskom životu sa svojim dugim, vitkim rogovima i bledom dlakom, što im pomaže da se bolje spoje sa peščanim predelima. Lovci su predstavljali ozbiljnu pretnju ovoj vrsti, koristeći opremu poput dvogleda, automatskih pušaka i terenskih vozila u svojim lovačkim aktivnostima. Dok su neki lovili životinje iz hobija, drugi su to radili radi profita.

IUCN je svrstao Gazellu leptoceros na svoju „Crvenu listu ugroženih vrsta“ još 2016. godine. U Libiji, gde vlada politička nestabilnost od pada Moamera Gadafija 2011. godine, malo je urađeno da se zaštite ove životinje. Međutim, uz angažovanje nevladinih organizacija i aktivista, situacija bi mogla da se promeni.

Ostrvo Farva, iako nije prirodno stanište ovih gazela, pokazalo se kao odgovarajuće mesto za njihov smeštaj. Takođe je dom glavatih morskih kornjača (Caretta caretta) i mesto gde se mogu naći flamingosi i druge ptice selice koje putuju sa Afrike u Evropu. Ostrvo je nekada bilo naseljeno plemenom Amazigha, a danas predstavlja privlačnu lokaciju sa belim peščanim plažama i Mediteranom oko sebe.

Postoje ozbiljne pretnje po biodiverzitet ostrva, uključujući eroziju obale i porast nivoa vode kao posledicu klimatskih promena. Studije su pokazale da je obala Farve izgubila značajne delove zbog erozije, što zahteva hitnu akciju zaštite. Lokalna udruženja se takođe trude da očuvaju vegetaciju ostrva, što je ključno za opstanak i ishranu divljih životinja.