Proučavajući neobičnu sposobnost slepih miševa da ugošćuju viruse bez značajnih bolesti, naučnici sa Medicinske škole Duke-NUS otkrili su protein koji bi mogao da otključa nove strategije za borbu protiv inflamatornih bolesti kod ljudi.
„Slepi miševi su privukli veliku pažnju kao mogući rezervoar virusa SARS-CoV-2 koji je odgovoran za pandemiju COVID-19“, rekao je profesor Vang Lin-Fa, iz Duke-NUS-ovog programa Emerging Infectious Diseases (EID), stariji autor studije objavljene u časopisu Cell. „Ali ova jedinstvena sposobnost da se ugosti, ali preživi virusne infekcije, takođe može imati veoma pozitivan uticaj na ljudsko zdravlje ako možemo da razumemo i iskoristimo kako oni to postižu.“
Istraživanje je fokusirano na multiproteinske komplekse nazvane inflamazomi koji su odgovorni za preaktivnu upalu koja uzrokuje ozbiljne simptome kod mnogih bolesti. Inflamazomi su takođe umešani u funkcionalni pad starenja.
Tim Duke-NUS-a otkrio je da protein slepih miševa nazvan ASC2 ima moćnu sposobnost da inhibira inflamasome, čime ograničava upalu.
„Ovo sugeriše da je aktivnost ASC2 na visokom nivou ključni mehanizam pomoću kojeg slepi miševi drže upalu pod kontrolom, sa implikacijama na njihov dug životni vek i jedinstveni status rezervoara za viruse“, objasnio je dr Matae An, prvi autor i ko- odgovarajući autor studije, koji je pomoćni naučni saradnik u EID programu i SingHealth Duke-NUS Medicinskom akademskom kliničkom programu. Dr An je takođe kliničar sa punim radnim vremenom u SingHealth-ovom postdiplomskom programu prve godine (PGI1) nakon što je diplomirao na Duke-NUS-u 2022. Slepi miševi su jedini sisari sposobni za letenje – metabolički skup proces koji je možda doveo do ključnih promena u njihov imuni sistem. Ove promene mogu takođe biti ono što omogućava slepim miševima da prežive virusne infekcije koje bi ubile druge sisare i uživaju u neobično dugom životnom veku s obzirom na njihovu malu veličinu. Jedna od ovih promena leži u ASC2 slepih miševa, proteinu, koji je prisutan i kod ljudi, koji smanjuje aktivnost inflamasoma – kompleksa više proteina koji se okupljaju unutar ćelija kao odgovor na opasnost ili mikrobne signale, i odgovorni su za prekomerno aktivno zapaljenje. koji izaziva ozbiljne simptome kod mnogih bolesti. ASC2 protein kod slepih miševa je prirodno evoluirao da ublaži upalu i naučnici u Duke-NUS-u su istakli izvor njegove efikasnosti u četiri specifične promene aminokiselina. Ovaj uvid bi mogao da dovede do razvoja novih terapija protiv inflamatornih bolesti, a možda čak i da pomogne u usporavanju starenja. Zasluge: Ki Su za originalni koncept umetnosti, Duke-NUS Medical School za animaciju
Vivian Chen, koautor studije i doktor medicine istakla je da je tim uspeo da demonstrira potencijal za iskorišćavanje moći proteina slepih miševa kod ljudi pokazujući da bi mogao biti efikasan i kod miševa. Ona je elaborirala: „Ekspresija proteina slepih miševa kod genetski modifikovanih miševa ublažila je upalu i smanjila ozbiljnost bolesti izazvanih različitim okidačima, uključujući viruse.“
Detaljnim ispitivanjem proteina ASC2 identifikovane su četiri aminokiseline u molekulu koje su bile ključne za stvaranje efikasnijeg proteina slepih miševa u ublažavanju upale od njegovog odgovarajućeg humanog proteina. Ovo pruža dragocen uvid za razvoj lekova koji mogu da oponašaju antiinflamatorni efekat proteina slepih miševa.
Sledeći korak za tim je da istraži potencijal svojih nalaza za lečenje ljudi. Profesor Vang je rekao: „Prijavili smo patente na osnovu ovog rada i istražujemo komercijalna partnerstva za otkrivanje lekova. Nadamo se da ćemo razviti novu klasu antiinflamatornih lekova za ljudske bolesti izazvane inflamazom.“
Profesor Vang čvrsto veruje da je vreme da se fokusiramo na aspekte koji više obećavaju ono što slepe miševe čini posebnim „kako bi pomogli u borbi protiv ljudskih bolesti budućnosti“.
Viši prodekan za istraživanje Duke-NUS-a, profesor Patrik Kejsi, prokomentarisao je studiju: „Čak i kada COVID-19 počinje da se povlači od pažnje javnosti, profesor Vang i njegov tim nastavljaju da probijaju nove terene svojim osnovnim istraživanjem slepih miševa. biologije, dajući jedinstvene uvide koji potencijalno mogu ojačati globalnu spremnost za pandemiju. Ovo je odličan primer ogromne vrednosti koju osnovna naučna istraživanja donose u rešavanju velikih izazova javnog zdravlja.“