U retkim slučajevima, COVID-19 u trudnoći može da ošteti mozak fetusa

U retkim slučajevima, COVID-19 u trudnoći može da ošteti mozak fetusa

Malo je verovatno, ali COVID-19 se može preneti sa majke na bebu preko placente, izazivajući povredu mozga fetusa u razvoju, otkriva nova studija.

Istraživači su podelili dva neobična slučaja među stotinama trudnica i porodilja koje su videli, a koje su bile zaražene COVID-om.

U oba slučaja, novorođenčad je bila negativna na kovid pri rođenju, ali su imala značajno povišena antitela na virus u krvi. Ovo sugeriše da su antitela prošla kroz placentu ili da je virus prešao na bebu i da je imuni odgovor bio bebin.

Obe bebe su imale napade, male veličine glave i zastoje u razvoju. Jedan je umro sa 13 meseci.

„Mnoge žene su pogođene virusom COVID-19 tokom trudnoće, ali bilo je očigledno neuobičajeno videti ovakve probleme kod njihove bebe na rođenju“, rekao je koautor studije dr Šahnaz Duara, profesor pedijatrije na Univerzitetu u Majamiju Miler škole. medicine.

„Pokušavamo da razumemo šta je ove dve trudnoće učinilo različitim, tako da možemo da usmerimo istraživanje ka zaštiti ranjivih beba“, rekla je Duara u školskom saopštenju.

Autori su primetili da su na početku pandemije primetili prolaznu bolest pluća, a ponekad i probleme sa krvnim pritiskom kod novorođenčadi rođenih od majki sa COVID-om, ali koje su i same imale negativan test pri rođenju.

Ovo je nagovestilo infekciju, rekli su autori. Međutim, bilo je nejasno da li su problemi uzrokovani inflamatornim placentnim citokinima ili je virus prošao kroz placentu i povredio bebu.

„Ako bismo videli bebu koja je predstavljena na ovaj način, nazvali bismo je hipoksičnom ishemijskom encefalopatijom [oštećenje mozga uzrokovano smanjenim protokom krvi]“, rekao je koautor dr Majkl Paidas, profesor i katedra za akušerstvo, ginekologiju i reproduktivne nauke u medicinska škola. „Ali nije nedostatak dotoka krvi u placentu uzrokovao ovo. Kao što možemo reći, to je bila virusna infekcija.“

Paidas i Arumugam Jaiakumar, neuronaučnik i molekularni biolog na medicinskoj školi, otkrili su prisustvo virusa u posteljici obe pacijentkinje, kao i u mozgu bebe koja je umrla.

Analiza obe placente jasno je pokazala ozbiljne inflamatorne promene u svakoj posteljici, rekli su autori. Istraživače je takođe iznenadilo odsustvo kritičnog placentnog hormona, humanog horionskog gonadotropina. Ovaj hormon je neophodan za sav razvoj fetusa, posebno za razvoj mozga.

Autori su primetili da su u oba slučaja majke dobile infekciju u drugom tromesečju. Iako su to kasnije rešili, jedna je imala ponovnu infekciju u trećem trimestru. Ovo ukazuje na neobičan imuni odgovor majke i/ili fetusa na virus.

Autori se nadaju da će njihovi slučajevi upozoriti akušere i pedijatre o potencijalnim opasnostima majčinog COVID-19 za novorođenčad. Grupa je zainteresovana za potencijalno identifikaciju biomarkera za odabir beba koje su najugroženije.

Zabrinute buduće majke treba da dobiju vakcinu protiv COVID-19 pre ili tokom trudnoće kao prvu liniju odbrane, rekli su autori.

Nalazi studije objavljeni su 6. aprila u časopisu Pediatrics.