Naša planeta je rođena pre oko 4,5 milijardi godina. Da bismo razumeli ovu neverovatno dugu istoriju, moramo da proučavamo stene i minerale od kojih je napravljena. Najstarije stene u Australiji, među najstarijima na Zemlji, nalaze se u okrugu Murčison u Zapadnoj Australiji, 700 kilometara severno od Perta, datirane na skoro 4 milijarde godina.
U novoj studiji, pronađeni su dokazi o stijenama slične starosti u blizini Kolija, južno od Perta. Ovo sugeriše da drevne stene zapadne Australije pokrivaju daleko veće područje nego što smo dosad znali, zakopane duboko u kori.
Drevna kora Australije je ključna za razumevanje rane Zemlje, jer nam govori o tome kako se kontinentalna kora formirala i evoluirala. Kontinentalna kora čini osnovu kopnenih masa na kojima ljudi žive, podržavajući ekosisteme i obezbeđujući osnovne resurse za civilizaciju. Bogata je mineralnim resursima kao što su zlato i gvožđe, što je čini ekonomski značajnom.
Istraživanje drevne kontinentalne kore nije lako jer je većina duboko zakopana ili je intenzivno modifikovana okolinom. Da bi razumeli starost i sastav ove skrivene drevne kore, naučnici se često oslanjaju na indirektne metode, kao što su proučavanje erodiranih minerala sačuvanih u bazenima iznad njih, ili korišćenje daljinskog senzora zvučnih talasa, magnetizma ili gravitacije.
U našoj nedavnoj studiji, otkriveni su dokazi o drevnim zakopanim stenama datiranjem zrna cirkona iz jednog od ovih nasipa. Cirkon sadrži tragove uranijuma, koji se vremenom raspada u olovo. Preciznim merenjem odnosa olova i uranijuma u zrnima cirkona, možemo reći koliko je davno zrno kristalisalo. Ova metoda je pokazala da kristali cirkona iz nasipa datiraju pre 3,44 milijarde godina.
Stabilnost oklopa od titanita štitila je drevne kristale cirkona kroz promene u hemijskim, pritiskom i temperaturnim uslovima dok se nasip kretao prema gore. Ovi kristali pružaju retki uvid u ranu istoriju Zemlje.
Sam nasip, star oko 1,4 milijarde godina, ponudio je jedinstveni prozor u drevnu koru koji bi inače ostao skriven. Slična drevna zrna cirkona pronađena su severnije u pesku iz reke Svan, koja protiče kroz Pert, dodatno potvrđujući starost i poreklo ovih drevnih materijala.
Rezultati proširuju poznatu oblast drevne kore, koja je ranije bila poznata u oblasti Narier u okrugu Murčison. Razumevanje duboke kore je važno jer često nalazimo metale na granicama između blokova ove kore. Mapiranje ovih blokova može pomoći u mapiranju zona za istraživanje potencijala rudarstva.
Sledeći put kada uzmete kamen u ruke, razmislite koliko dugo su ta zrnca mogla postojati. Da biste se uhvatili u koštac sa vremenskom skalom, zamislite da je istorija naše planete bila duga godinu dana. Zemlja je nastala od uskovitlane prašine pre 12 meseci. Svaka šaka peska koju pokupite oko Perta sadržaće zrno ili dva od pre desetak meseci. Većina zlata u Australiji nastala je pre sedam meseci, a kopnene biljke su stigle pre samo mesec dana. Pre dve nedelje pojavili su se dinosaurusi. Celo čovečanstvo je došlo u poslednjih 30 minuta. A vi? Na ovoj skali, vaš život bi trajao oko pola sekunde.