Otkrivena tunika koja bi mogla pripadati Aleksandru Velikom: Novo arheološko istraživanje u Vergini

Otkrivena tunika koja bi mogla pripadati Aleksandru Velikom: Novo arheološko istraživanje u Vergini

Međunarodni tim arheologa, predvođen Antonisom Barciokasom sa Demokritovog univerziteta u Trakiji, napravio je zapanjujuće otkriće u Vergini, nekadašnjem kraljevskom gradu Makedonije, gde su pronašli dokaze da je ljubičasta i bela tunika, otkrivena u jednoj od kraljevskih grobnica, mogla pripadati Aleksandru Velikom.

U istraživanju objavljenom u „Časopisu za arheologiju polja“, Bartsiokas i njegov tim izneli su značajne dokaze koji ukazuju na to da su ostatci trojice sahranjenih ljudi u ovoj poznatoj grobnici zapravo pripadali ključnim ličnostima iz Aleksandrove dinastije. Prethodna istraživanja već su sugerisala da su neki članovi porodice Aleksandra Velikog položeni u kraljevske grobnice u Vergini, ali identiteti ovih grobova ostali su misterija.

Bartsiokas i njegov tim ponovo su pregledali tri grobnice, označene kao Grobnica I, II i III. Korišćenjem različitih tehnika analize i istorijskih referenci, istraživači su zaključili da ostatci u Grobnici I pripadaju Filipu II, ocu Aleksandra Velikog. U Grobnici II, identifikovani su ostaci Aleksandrovog polubrata, Filipa III, dok su ostaci iz Grobnice III pripadali Aleksandru IV, Aleksandrovom sinu, koji je umro u adolescenciji.

Jedan od najupečatljivijih nalaza istraživanja je ljubičasta i bela tunika pronađena u Grobnici II. Ova tunika, koja podseća na kaput kapetana Pikara iz serije „Zvezdane staze: Sledeća generacija“, podvrgnuta je analizi gasne hromatografije i infracrvene spektroskopije, čime je potvrđeno da je napravljena od pamuka obojenog u ljubičastu boju, koja je u antičko vreme bila privilegija elitnih slojeva društva.

Zanimljivo je da je na frizu u Grobnici II prikazan lovac, koji se smatra da predstavlja Aleksandra Velikog. Tunika je pronađena zajedno sa zlatnim predmetima, uključujući skiptar, hrastov venac i dijademu, za koje se veruje da imaju veze sa drevnom Persijom i, posredno, sa životom i nasleđem Aleksandra.

Iako istraživački tim nije mogao da objasni zašto su tunika i drugi zlatni artefakti povezani sa Aleksandrom Velikim ostavljeni u grobnici, sumnjaju da bi to moglo biti povezano sa krunisanjem Filipa III za kralja nakon Aleksandrove smrti. Ova otkrića ne samo da daju uvid u bogatu istoriju Makedonije, već i osvetljavaju značaj i uticaj Aleksandra Velikog na čitavu regiju.

Ovo istraživanje predstavlja značajan doprinos arheologiji i razumevanju dinastičkih odnosa u drevnoj Makedoniji, dok otkriva složenost i bogatstvo kulturnog nasleđa koje nas okružuje. Tim planira da nastavi sa istraživanjem kako bi dodatno rasvetlio misterije vezane za život i smrt jednog od najvećih vojskovođa u istoriji.