Novo istraživanje objavljeno u časopisu Razvoj deteta otkriva kako globalizacija utiče na porodičnu dinamiku među starosedelcima Gvatemale, konkretno među zajednicama Maja u San Pedro la Laguni. Studija, koju je sprovela psiholog Barbara Rogoff sa Univerziteta u Kaliforniji, Santa Cruz, pokazuje da su se tokom poslednjih 30 godina drastično promenili načini na koje majke i deca sarađuju, ali su ključni principi harmonije i zajedničkog učenja i dalje prisutni.
Rogoff, koja istražuje zajednice Maja više od 50 godina, primetila je značajnu promenu u načinu na koji porodice funkcionišu u svakodnevnim aktivnostima, koje su nekada bile temeljenje na inkluzivnoj saradnji, gde su svi članovi porodice, uključujući i decu, bili aktivno uključeni. Ovaj pristup, nazvan učenje posmatranjem i uvođenjem (LOPI), i dalje je prisutan, ali je u poslednje vreme postao više nalik zapadnim obiteljskim praksama, gde se komunikacija među članovima smanjila i postala formalnija.
Povećano korišćenje tehnologije, zapadni obrazovni sistemi, i smanjenje upotrebe tradicionalnog jezika i kulturnih praksi utiču na promene, a posebno fizička distanca uzrokovana upotrebom nameštaja, kao što su stolice i kauči, smanjuje inkluzivnu saradnju među članovima porodice. Ipak, i dalje je očigledna velika razlika u odnosu na zapadne porodice: iako su se promene desile, porodice Maja i dalje održavaju vrlo visoke nivoe harmonije i minimalnog konflikta u interakcijama.
Rogoff smatra da bi ovakav model saradnje mogao ponuditi važne uvide u rešavanje društvenih i ekoloških izazova sa kojima se svet suočava, ističući važnost održavanja kulturnih vrednosti zajedništva i harmonije, kao i učenja u zajednici.