Populacije ptica su u brzom opadanju širom Severne Amerike. Dok su klimatske promene samo jedan od mnogih faktora koji utiču na severnoameričke ptice, njeni efekti su značajni i mogu biti u interakciji sa drugim stresorima, kao što je gubitak staništa. Tim sa Univerziteta u Kaliforniji, Dejvis, otkrio je da efekti ekstremnih temperatura na reprodukciju ptica mogu varirati u zavisnosti od vrste okruženja koje ptice nazivaju domom.
Nalazi, objavljeni u časopisu Nauka, bacaju svetlo na to kako klimatske promene mogu da se kombinuju sa gubitkom staništa da utiču na reprodukciju ptica širom Sjedinjenih Država.
Istraživači su otkrili da ekstremno visoke temperature značajno umanjuju reproduktivni uspeh ptica u poljoprivrednim predelima. Ptice koje se gnezde u blizini poljoprivrednog zemljišta imale su upola manju verovatnoću da će bar jedno mladunče uspešno napustiti gnezdo kada su temperature porasle. Međutim, činilo se da šume pružaju zaštitni tampon od visokih temperatura, nudeći zasjenjena područja koja su pomogla u povećanju uspjeha gniježđenja.
„Efekti toplote su intenzivniji za ptice koje se gnezde u poljoprivredi nego za ptice koje se gnezde u šumi, što znači da pokrivač krošnji verovatno predstavlja važno klimatsko utočište za ptice koje mogu da napreduju u različitim staništima“, rekla je Ketrin Lauk, ko-voditelj studije. rad i doktorat. kandidat za ekologiju na UC Davis.
Kada su pogledali kako toplotni talasi utiču na uspeh gnežđenja u urbanim sredinama, istraživači su otkrili manje negativnog uticaja nego u poljoprivredi, verovatno zato što su gnezda često bila u gradskim parkovima i stambenim područjima koja mogu imati visok pokrivač drveća.
„Ovo sugeriše da mesta kao što su dvorišta i parkovi mogu da obezbede važno stanište ptica koje je u budućnosti nešto zaštićenije od klimatskih ekstrema“, rekao je Lauk.
Vanredni profesor na Odseku za divlje životinje, ribu i konzervaciju biologije Daniel Karp pokrenuo je ovaj projekat sa svojim studentima kako bi laboratoriju održao u kontaktu tokom pandemije COVID-19. Oni su analizirali podatke iz NestVatch-a, inicijative koju je kreirala Laboratorija za ornitologiju Univerziteta Kornel, gde ljudi iz cele zemlje prate gnezda ptica u njihovoj blizini i koriste aplikaciju za beleženje informacija o vrstama ptica, lokacijama gnezda, broju položenih jaja, bebama ptica. aktivnost i drugo.
„Ono što je zaista jedinstveno u vezi sa ovim skupom podataka je to što bismo mogli da posmatramo reprodukciju ptica na veoma širokoj prostornoj skali“, rekao je Karp. „Sa ovim podacima mogli bismo da počnemo da otkrivamo kako klimatske promene i gubitak staništa zajedno utiču na mnoge severnoameričke ptice.
Tim istraživača analizirao je više od 152.000 zapisa o gneždenju sa skoro 60 vrsta ptica koje su se gnezdile na farmama, šumama, travnjacima i razvijenim područjima širom zemlje tokom perioda od 23 godine (1998–2020).
Istraživači su takođe proučavali koje vrste vrsta su bile najranjivije na toplotne talase u poljoprivredi. Negativni uticaji su se široko osetili na sve proučavane vrste ptica, sa zapadnjačkim plavim pticama i lastama drveća, dvema vrstama uobičajenim na farmama, i obe su doživele značajan pad u uspehu gnežđenja kada su temperature porasle u poljoprivrednim oblastima.
„Vidimo ove snažne efekte kod ptica koje žive u običnim i staništima, za koje često smatramo da su otpornije na promene korišćenja zemljišta i klimatske promene“, objasnio je Lauk.
Ugrožene ptice i ptice koje grade gnezda sa otvorenim čašama, kojima nedostaje bilo kakvo pokrivanje, bile su još podložnije toplotnim talasima u poljoprivrednim područjima u poređenju sa uobičajenim vrstama i onima koje grade svoja gnezda u rupama drveća i kutijama za gnezda.
„Smanjenje uspeha gnežđenja od skoro 50% koje smo videli u proseku skače na 70% kada uzmemo u obzir vrste koje su od većeg značaja za očuvanje“, rekao je Karp. „Ovo sugeriše da bi vrste koje su već u opadanju mogle imati još veće poteškoće u uzgoju mladih u budućnosti, jer toplotni talasi postaju sve češći i više zemlje se pretvara u poljoprivredu.“
Studija je takođe dala sliku o tome kako bi budućnost mogla izgledati. Do 2100. godine, njihovi modeli su predviđali da će uspeh gnežđenja u poljoprivrednim oblastima opasti za dodatnih 5% u proseku pod trenutnim putanjama emisije gasova staklene bašte.
Studija sugeriše da su smanjenje emisija i promovisanje termalnih skloništa, bilo sadnjom ili održavanjem delova prirodne vegetacije, verovatno ključni za očuvanje ptica. Čuvanje senke može biti potrebno i za održavanje populacije ptica koje žive u urbanim i poljoprivrednim područjima.
„Poljoprivrednici često grade kutije za gnezda kako bi privukli ptice na svoje farme i pomogli u kontroli štetočina insekata. Možda ima smisla staviti te kutije na zasjenjena mesta“, rekao je Karp. „Mogli bi takođe razmotriti sadnju živih ograda i očuvanje delova autohtone vegetacije kako bi obezbedili senku i pomogli pticama da prebrode vrućinu. Razmišljanje o nekim od tih intervencija moglo bi biti važno za ptice koje se raduju.“