Topla leta i vlažne zime daju bolje berbe vina

Topla leta i vlažne zime daju bolje berbe vina

Kvalitet vina je poznat po tome što varira iz godine u godinu, ali šta čini „dobra godina“? U radu objavljenom 11. oktobra u časopisu iScience, istraživači pokazuju da vreme igra važnu ulogu u određivanju kvaliteta vina. Analizirajući ocene kritičara vina iz vinske regije Bordo za 50 godina u odnosu na vremenske prilike te godine, istraživači su pokazali da se kvalitetnije vino pravi u godinama sa toplijim temperaturama, većim zimskim padavinama i ranijim, kraćim sezonama rasta – uslovima koji predviđa se da će klimatske promene biti sve češće.

„Vremenske prilike utiču na kvalitet vina i ukus vina“, kaže prvi autor Endrju Vud sa Univerziteta u Oksfordu. „Pronašli smo dokaze da se efekti temperature i padavina javljaju tokom cele godine – od pucanja pupoljaka, dok grožđe raste i sazreva, tokom berbe, pa čak i prezimi kada je biljka u stanju mirovanja.“

Isti vinograd može proizvesti različite kvalitete berbe u različitim godinama, uprkos tome što ta vina potiču od grožđa uzgojenog na istoj lozi, na istoj zemlji i proizvedena istim metodama. Dugo je pitanje koliko godišnje fluktuacije u vremenu utiču na kvalitet vina.

Novije, povezano, pitanje je kako klimatske promene mogu uticati na kvalitet vina. Očekuje se da će vreme i klima – ovo poslednje opisuje vreme tokom dužeg vremenskog perioda – uticati na useve, ali veza između klimatskih promena i kvaliteta poljoprivrednih proizvoda nije široko istražena.

Da bi istražili kako vreme i klima utiču na kvalitet vina, istraživači su uparili klimatske podatke visoke rezolucije sa godišnjim ocenama vinskih kritičara iz vinske regije Bordo u jugozapadnoj Francuskoj od 1950. do 2020. Oni su analizirali kvalitet vina i na regionalnoj skali (tj. Kvalitet vina iz Bordoa generalno varira iz godine u godinu?) i na lokalnom nivou, fokusirajući se na godišnje varijacije u kvalitetu vina za pojedinačne „appelations d’origine controlee“, ili AOC, unutar Bordoa—definisanih geografskih regiona sa definisanim metodama proizvodnje grožđa gajenje i proizvodnja vina. Zatim su koristili modele da testiraju da li su na kvalitet vina uticali vremenski faktori kao što su dužina sezone i rasponi i promene temperature i padavina.

Za razliku od prethodnih studija koje su se fokusirale samo na vremenske prilike tokom vegetacije, ova studija je takođe istraživala uticaj vremena tokom zimske sezone bez rasta, kada su vinove loze obično u mirovanju. „Višegodišnji usevi kao što je grožđe su tu sve vreme, pa stvari koje se dešavaju van sezone rasta takođe mogu uticati na vino“, kaže Vud.

Istraživači su odlučili da se usredsrede na Bordo zato što je to vinska regija koja se oslanja isključivo na padavine za navodnjavanje i zato što Bordo ima dugoročne evidencije o rezultatima vina – uspeli su da iskoriste rezultate trgovačkih vina od 1950. do 2020. za ceo region i vinskog kritičara. rezultati od 2014. do 2020. za pojedinačne AOC.

Ocjenjivanje vina je subjektivno i nezaslijepljeno, što znači da kritičari vina znaju porijeklo vina koje degustiraju. Međutim, pošto se većina kritičara slaže oko toga šta je „dobro“ a „loše“ vino, autori kažu da je kvalitet „nesubjektivno svojstvo višegodišnjih zasada“ koje bi se moglo koristiti za praćenje kako se usevi menjaju dugoročno .

Sve u svemu, istraživači su otkrili da su rezultati kvaliteta vina u Bordou imali tendenciju poboljšanja između 1950. i 2020. Iako je to moglo biti zato što se klima u Bordou zagrejala tokom tog perioda, to bi takođe moglo biti zbog sve veće upotrebe tehnologije u proizvodnji vina tokom ovog perioda ili zato što je vino proizvođači sve više usklađuju svoje tehnike sa preferencijama potrošača.

„Trend, bez obzira da li je to vođen preferencijama kritičara vina ili opšte populacije, je da ljudi uglavnom preferiraju jača vina koja duže odležavaju i daju vam bogatije, intenzivnije ukuse, veću slatkoću i nižu kiselost“, kaže Vud. „A sa klimatskim promenama – generalno, vidimo trend širom sveta da sa većim zagrevanjem vina postaju jača.

Tim je otkrio da vreme utiče na kvalitet vina tokom cele godine, a ne samo tokom vegetacije. Generalno, visokokvalitetna vina su bila povezana sa hladnijim, vlažnijim zimama; topliji, vlažniji izvori; vruća, suva leta; i hladne, suve jeseni.

S obzirom da klimatske promene dovode do ovakvih vremenskih obrazaca u Bordou, istraživači kažu da će vino u ovom regionu verovatno nastaviti da raste u kvalitetu kako klimatske promene budu napredovale. „Uz predviđenu klimu budućnosti, s obzirom na to da je veća verovatnoća da ćemo videti ove obrasce toplijeg vremena i manje padavina tokom leta i više padavina tokom zime, vina će verovatno nastaviti da se poboljšavaju u budućnosti“, kaže Drvo.

Međutim, ovo je tačno samo do tačke u kojoj voda postane ograničena. „Problem u scenarijima u kojima postaje stvarno vruće je voda: ako biljke nemaju dovoljno, one na kraju propadnu, a kada propadnu, izgubite sve“, kaže Vud. „Ali opšta ideja ili konsenzus je da će vina nastaviti da se poboljšavaju do tačke kada ne uspeju.

Iako se studija fokusirala na vina iz Bordoa, istraživači sumnjaju da se njihovi rezultati odnose i na druge vinske regije. Testiranje ovoga je sledeći korak. Oni kažu da bi se njihove metode takođe mogle proširiti kako bi ispitale uticaj godišnjih vremenskih varijacija i klimatskih promena na druge višegodišnje useve, kao što su kakao i kafa, ako su dostupni dugoročni podaci o kvalitetu.