Naučnici su otkrili najveći protein ikada pronađen u biologiji, nazvan PKZILLA-1, u vrsti morskih algi Primnesium parvum, poznatoj i kao zlatna alga. Ovaj protein, sa impresivnih 45.212 aminokiselina, nadmašuje prethodni rekordera titina, protein u ljudskim mišićima koji ima oko 30.000 aminokiselina.
PKZILLA-1 je dobio ime u znak počasti velikom reptilskom čudovištu zbog svoje izuzetne veličine. Ovaj protein proizvodi toksin koji može izazvati smrtonosno oštećenje škrga riba tokom cvetanja algi, što ga čini ključnim predmetom istraživanja u vezi sa štetnim algama.
Istraživači sa Okeanografskog instituta Skrips i Instituta za okeanografiju Skrips koristili su napredne genetske tehnike da otkriju kako P. parvum proizvodi svoj toksični protein. Otkrili su da alga koristi dva velika gena za sintezu PKZILLA-1, kao i manji protein PKZILLA-2, kroz složen proces hemijskih reakcija.
„Ovo otkriće proširuje naše razumevanje bioloških mogućnosti“, rekao je morski hemičar Bredli Mur. „Ova velika veličina proteina pruža nam nova saznanja o tome kako priroda može kreirati složene molekule.“
PKZILLA-1 ima potencijal da unapredi metode za rano prepoznavanje štetnog cvetanja algi, koje može imati ozbiljne posledice na vodene ekosisteme zbog trovanja i smanjenja kiseonika u vodi. Takođe, ovo istraživanje može doprineti razvoju novih lekova i materijala kroz bolje razumevanje načina na koji priroda proizvodi toksične molekule.
Naučnici smatraju da bi genski pristup korišćen u ovoj studiji mogao da pomogne u identifikaciji drugih toksina algi i u razvoju novih biomedicinskih i industrijskih aplikacija. Ova istraživanja su objavljena u prestižnom časopisu Science.