Istraživači sa Univerziteta u Bostonu, SAD, izvještavaju da je protok cerebrospinalne tečnosti u mozgu povezan sa budnom moždanom aktivnošću. Predvođena Stefani Vilijams, i objavljivanjem u časopisu otvorenog pristupa PLOS Biologi 30. marta, studija pokazuje da manipulacija protokom krvi u mozgu uz vizuelnu stimulaciju izaziva komplementarni protok tečnosti. Nalazi bi mogli da utiču na lečenje stanja poput Alchajmerove bolesti, koja su povezana sa padom protoka cerebrospinalne tečnosti.
Baš kao što naši bubrezi pomažu u uklanjanju toksičnog otpada iz naših tela, cerebrospinalna tečnost pomaže u uklanjanju toksina iz mozga, posebno dok spavamo. Poznato je da je smanjen protok cerebrospinalne tečnosti povezan sa opadanjem zdravlja mozga, kao što se javlja kod Alchajmerove bolesti. Na osnovu dokaza iz studija spavanja, istraživači su pretpostavili da aktivnost mozga u budnom stanju takođe može uticati na protok cerebrospinalne tečnosti. Oni su testirali ovu hipotezu tako što su istovremeno snimali aktivnost ljudskog mozga putem fMRI i brzinu protoka cerebrospinalne tečnosti dok je ljudima pokazivan karirani obrazac koji se palio i gasio.
Istraživači su prvo potvrdili da karirani obrazac izaziva moždanu aktivnost; oksigenacija krvi zabeležena fMRI povećala se kada je obrazac bio vidljiv i smanjena kada je isključen. Zatim su otkrili da protok cerebrospinalne tečnosti negativno odražava signal krvi, povećavajući se kada je karirani uzorak bio isključen. Dalji testovi su pokazali da promena koliko dugo je obrazac bio vidljiv utiče na krv i tečnost na predvidljiv način, i da se veza između krvi i cerebrospinalne tečnosti ne može objasniti samo disanjem ili ritmovima otkucaja srca.
Iako studija nije merila uklanjanje otpada iz mozga, ona utvrđuje da jednostavno izlaganje trepćućem obrascu može povećati protok cerebrospinalne tečnosti, što bi mogao biti način za borbu protiv prirodnog ili neprirodnog smanjenja protoka tečnosti koje se javlja sa godinama ili bolešću.
Laura Levis, viši autor studije, dodaje: „Ova studija je otkrila da možemo izazvati velike promene u protoku cerebrospinalne tečnosti u budnom ljudskom mozgu, pokazujući slike sa specifičnim obrascima. Ovaj rezultat identifikuje neinvazivan način za modulaciju protoka tečnosti kod ljudi.“