Tkivo morskog sunđera sadrži delove DNK riba koje žive oko njih

Tkivo morskog sunđera sadrži delove DNK riba koje žive oko njih

Tim ekoloških i morskih biologa sa Univerziteta Džon Murs u Liverpulu i Prirodnjačkog muzeja, oba u Velikoj Britaniji, otkrio je da proučavanje tkiva morskog sunđera može otkriti prirodu riblje zajednice koja živi oko njih. U svom članku, objavljenom u Proceedings of the Roial Societi B: Biological Sciences, grupa je pronašla DNK ribe kada je proučavala tri vrste morskog sunđera.

Morski sunđeri žive na dnu okeana — kada izaberu mesto koje će nazvati domom, oni se usidre za bazu i ostaju fiksirani na tom mestu do kraja svog postojanja. Oni preživljavaju filtrirajući hranljive materije i kiseonik iz okeanske vode dok se ona kreće kroz njihovo porozno tkivo. Oni takođe emituju otpad.

U ovom novom naporu, istraživači u Britaniji su otkrili da voda koja prolazi kroz pore morskog sunđera takođe nosi DNK iz riba koje žive u tom području i da postaje zarobljena u tkivima morskih sunđera. Ova DNK daje zapis o lokalnoj biodiverzitetu.

Rad je uključivao sakupljanje i proučavanje tri vrste morskih sunđera koji žive u severnom Atlantskom okeanu. Ukupno, tim je dobio 64 primerka i proučavao njihovu anatomiju. Pored saznanja više o morskom sunđeru, istraživački tim je otkrio da se DNK zarobljena njegovim tkivom može koristiti za dokumentovanje riba koje žive u tom području.

Otkrili su da su klasifikacijom riba koje su izbacile DNK sekvenciranjem, mogli da naprave mapu datog podvodnog ekosistema. Bili su u stanju da razlikuju skupove prema regionu okeana (od Svalbarda do zapadnog Grenlanda, na primer) i dubini staništa, pa čak i nivou zaštite.

Istraživači primećuju da su generalno visoki troškovi povezani sa sprovođenjem studija o biodiverzitetu okeana – sakupljanje i proučavanje morskih sunđera moglo bi da ponudi mnogo jeftiniju opciju.