Za starije odrasle osobe, izloženost niskom nivou tirotropina (TSH) od endogene ili egzogene tireotoksikoze je povezana sa povećanim rizikom od incidentnih kognitivnih poremećaja, prema studiji koja je nedavno objavljena u JAMA Internal Medicine.
Dr Roj Adams sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Džons Hopkins u Baltimoru i kolege su sproveli kohortnu studiju kako bi ispitali da li je tirotoksikoza povezana sa povećanim rizikom od kognitivnih poremećaja. Pacijenti stariji od 65 godina sa najmanje dve posete svojim lekarima primarne zdravstvene zaštite u razmaku od 30 dana bili su kvalifikovani; analizom je obuhvaćen 65.931 pacijent. Varijabla izloženosti bila je nizak nivo TSH, okarakterisan na osnovu kliničkog konteksta kao posledica endogene tireotoksikoze, egzogene tireotoksikoze ili nepoznatog uzroka.
Istraživači su otkrili da je incidencija kognitivnih poremećaja bila 11,0 i 6,4 procenata do 75 godina starosti za pacijente koji su bili izloženi i nisu bili izloženi tireotoksikozi. U svim starosnim grupama, tireotoksikoza svih uzroka bila je povezana sa rizikom za dijagnozu kognitivnih poremećaja nakon prilagođavanja (prilagođeni odnos rizika, 1,39). Egzogena tireotoksikoza je ostala značajan faktor rizika kada je stratifikovana prema uzroku i težini (prilagođeni odnos opasnosti, 1,34), sa tačkastim procenama koje ukazuju na odgovor na dozu.
„Povećan rizik od kognitivnih poremećaja je među potencijalnim negativnim posledicama viška hormona štitne žlezde, što je uobičajena posledica lečenja tiroidnim hormonima“, pišu autori.