Psihologija vremena: Kako naš mozak oblikuje naše iskustvo i zašto se vreme menja u krizama

Psihologija vremena: Kako naš mozak oblikuje naše iskustvo i zašto se vreme menja u krizama

Većina ljudi često uzima vreme zdravo za gotovo, ali često se suočavaju sa situacijama koje ih teraju da shvate koliko je ono ograničeno i kako ga percipiramo. Profesor psihologije vremena, Rut Ogden, deli svoje istraživanje o tome kako vreme utiče na naša iskustva i kako mi oblikujemo naš odnos prema njemu.

Ogden ističe svoje interesovanje za vreme nakon ličnog iskustva u saobraćajnoj nesreći pre osamnaest godina, kada se vreme činilo kao da se usporava u trenucima bliske opasnosti. Njeno istraživanje obuhvata eksperimente sa ljudima izloženim ekstremnim situacijama kako bi razumela kako njihova percepcija vremena reaguje na te okolnosti.

Ogdenova istraživanja pokazuju da vreme i emocije tesno povezuju i da naše iskustvo vremena često varira u skladu sa našim emocionalnim stanjem. Takođe istražuje kako vreme usporava u situacijama blizu smrti i kako ove promene mogu biti povezane sa evolucijom preživljavanja.

Takođe, Ogden se bavi uticajem COVID-19 pandemije na našu percepciju vremena. Tokom lockdowna, mnogi su osetili promene u tome kako vreme prolazi, što je izazvalo veću svest o vremenu i njegovom ograničenju. Ona primećuje da je COVID-19 trajno promenio naš odnos prema vremenu i načinu na koji ga koristimo.

Iako ne možemo direktno kontrolisati vreme, Ogden se pita da li možemo naučiti kako da bolje upravljamo svojim iskustvom vremena. Kroz svoje istraživanje, ona nastoji razumeti kako naš mozak oblikuje našu percepciju vremena i kako možemo naučiti da je bolje cenimo.

Ogden zaključuje istraživanje s naglaskom na dragocenosti vremena i važnosti shvatanja njegove prolaznosti. Kroz bolje razumevanje načina na koji doživljavamo vreme, možda ćemo moći bolje da ga iskoristimo i cenimo.