Istraživači sa Univerziteta Sent Endruz razvili su peptide koji mogu pomoći u borbi protiv bakterija koje rastu u biofilmima, a koje se javljaju u do 80% ljudskih infekcija.
Lečenje infekcija postaje znatno izazovnije kada su prisutni biofilmi, jer oni ne samo da smanjuju efikasnost antibiotika već i izazivaju nekoliko medicinskih komplikacija. Ove komplikacije uključuju infekcije nakon zamene zglobova, protetskih uređaja, kao i kontaminaciju katetera i druge medicinske opreme. Nedostatak specifičnih tretmana čini upravljanje i tretman biofilma izuzetno teškim.
Objavljeno u Nature Chemical Biology u četvrtak, 29. juna, tim istraživača, predvođen dr Klarisom Melo Čekster i dr Kristoferom Hardingom sa Biološke škole u Sent Endruzu, u saradnji sa istraživačima sa Univerziteta Dandi, razvio je antimikrobne peptide koji može ciljati štetne bakterije koje rastu u biofilmima.
Tim je utvrdio kako funkcioniše ključni enzim (PaAP) u biofilmima i razvio revolucionarnu novu strategiju za inhibiciju proteina. Njihov inhibitor je moćan i cilja ćelije iz humanog patogena Pseudomonas aeruginosa u biofilmima. Pseudomonas aeruginosa je jedan od najvećih patogena za zabrinutost Svetske zdravstvene organizacije, izazivajući hronične infekcije kod pacijenata sa cističnom fibrozom i drugim stanjima, što znači da je hitno potreban inhibitor biofilma. Zasluge: Univerzitet Sent Endruz
Dr. Czekster i tim trenutno rade u saradnji sa Centrom za transfer tehnologije Univerziteta Sent Endrjuz i industrijskim partnerom Locate Bio, biomedicinskim spin-outom Univerziteta u Notingemu, na komercijalizaciji tehnologije. Tim Locate Bio testira peptide da bi video kako oni funkcionišu sa tehnologijom programiranog oslobađanja lekova kompanije za razvoj novih ortobioloških rešenja i proizvoda. Centar za transfer tehnologije podneo je patentnu prijavu u Velikoj Britaniji.
Dr Czekster je rekao: „Naše istraživanje otkriva kako dizajnirani inhibitori mogu da ciljaju ključni enzim u virulenciji bakterija, nudeći molekularne uvide primenljive na aminopeptidaze u različitim organizmima.
„Ovo izvanredno novo istraživanje predstavlja inovativnu strategiju za ciljanje bakterijskih biofilma i utiru put za bolji tretman bakterijske infekcije.“