Naučnici otkrili novi pristup za efikasniju terapiju glioblastoma pomoću nanomedicine

Naučnici otkrili novi pristup za efikasniju terapiju glioblastoma pomoću nanomedicine

Trenutno ne postoji efikasan tretman za multiformni glioblastom (GBM), najčešći i maligni tip tumora mozga. Neki antitumorski agensi niske molekularne težine se koriste za prožimanje praznina između endotelnih ćelija u BBTB (barijera krvno-moždanog tumora), koja je karakteristična struktura krvnih sudova i formirana je delimičnim kolapsom krvno-moždane barijere, ali se brzo izlučuje se iz bubrega, što dovodi do niske akumulacije GBM.

Pored toga, njihova nespecifična distribucija u zdravim tkivima često izaziva ozbiljne neželjene efekte kao što su mijelosupresija i imunosupresija. Poznato je da nanomedicini veličine 30-100 nm izbegavaju brzo izlučivanje putem bubrega i povećavaju efikasnost akumulacije leka u nekim modelima tumora. Međutim, nivo akumulacije GBM takvih nanomedicina ostaje ograničen, verovatno zbog relativno niske permeabilnosti krvnih sudova u BBTB.

Sada je Inovacioni centar nanomedicine (iCONM) objavio sa Visokom školom inženjerstva Univerziteta u Tokiju da je grupa koju vodi prof. Kanjiro Miiata, gostujući naučnik iCONM-a (profesor, Odsek za inženjerstvo materijala, Univerzitet u Tokiju) , je otkrio da je prag permeabilnosti tkiva tumora mozga u opsegu od 10-30 nm, koristeći nanolenjir, koji je biokompatibilni polimer koji se koristi za merenje praznina u telu.

Konkretno, kada se veličina nanolenjira podesi na 10 nm, postiže se neviđeno visoka akumulacija tumora na mozgu. Dobijeni rezultati dali su značajne smernice za dizajn buduće nanomedicine tumora mozga.

Mijata i tim proučavali su ciljanost GBM zavisnu od veličine koristeći stelt polimer podesiv po veličini, nazvan „polimerni nanolenjir“, i objavili rezultate u časopisu Hemija biokonjugata.

Mali gPEG-ovi su pokazali efikasnu akumulaciju tumora na mozgu, pri čemu je 10 nm gPEG-ova postiglo najviši nivo akumulacije (19 puta veći od onog u normalnom regionu mozga i 4,2 puta veći od onog kod 30 nm gPEG-a), verovatno zbog optimalne veličine povezane sa povećana propustljivost BBTB i produžena cirkulacija krvi.

U zaključku, ova studija je istraživala efekat veličine nanomedicine na pasivno ciljanje GBM sa poli(etilen glikol)-kalemljenim kopolimerima (gPEG) kao polimernim nanolenjirima (u rasponu od 8,5 do 30 nm).

Miiata će izvestiti o konjugaciji leka i optimizaciji za poboljšanu isporuku lekova ciljanog na GBM u budućem radu. Sve u svemu, ova studija pruža koristan molekularni dizajn za razvoj nanomedicina ciljanih na GBM za hemoterapiju, terapiju zračenjem, fotodinamičku/termalnu terapiju i dijagnostiku.