Protein IL-17 identifikovan kao ključni faktor u starenju kože

Protein IL-17 identifikovan kao ključni faktor u starenju kože

Tim naučnika sa Instituta za istraživanje u biomedicini (IRB Barselona) u saradnji sa Nacionalnim centrom za genomsku analizu (CNAG) otkrio je da protein IL-17 igra centralnu ulogu u starenju kože. Studija, koju su vodili dr Guiomar Solanas, dr Salvador Aznar Benitah, oba iz IRB Barcelona, i dr Holger Hein, iz CNAG-a, naglašava proces starenja posredovan IL-17 do upalnog stanja.

Starenje kože karakteriše niz strukturnih i funkcionalnih promena koje postepeno doprinose propadanju i krhkosti povezane sa godinama. Ostarela koža ima smanjenu sposobnost regeneracije, slabu sposobnost zarastanja i smanjenu funkciju barijere.

Objavljeno u časopisu Nature Aging, ovaj rad opisuje promene koje su pretrpele različite vrste ćelija sa starenjem i identifikuje kako neke imune ćelije u koži izražavaju visoke nivoe IL-17.

„Naši rezultati pokazuju da je IL-17 uključen u različite funkcije vezane za starenje. Primetili smo da blokiranje funkcije ovog proteina usporava pojavu različitih nedostataka povezanih sa starenjem kože. Ovo otkriće otvara nove mogućnosti za lečenje nekih od simptome ili olakšavanje oporavka kože nakon operacije, na primer“, objašnjava dr Aznar Benitah, istraživač ICREA i šef laboratorije za matične ćelije i rak u IRB Barseloni.

„Sekvenciranje jedne ćelije nam je omogućilo da zaronimo duboko u složenost tipova ćelija i stanja koja formiraju kožu i kako se oni menjaju tokom životnog veka. Nismo pronašli samo razlike u sastavu stare kože, već i promene u stanjima ćelijske aktivnosti. Posebno imune ćelije su pokazale specifične profile vezane za uzrast, koje smo mogli da odredimo analizirajući hiljade pojedinačnih ćelija istovremeno“, kaže dr Holger Hejn, šef laboratorije za jednoćelijsku genomiku u CNAG-u.

Pored velikog broja epitelnih ćelija, ćelija folikula dlake i drugih komponenti, koža je takođe dom imunih ćelija, koje igraju ključnu ulogu u sprečavanju infekcije i zaštiti od različitih oštećenja.

Studija opisuje kako se tokom starenja prisustvo nekih od ovih imunih ćelija, odnosno gama delta T ćelija, urođenih limfoidnih ćelija i CD4 + T ćelija, značajno povećava u koži. Ove iste ćelije takođe počinju da eksprimiraju veoma visoke nivoe proinflamatornog citokina IL-17.

„Starenje je povezano sa blagim, ali upornim zapaljenjem i, u koži, ovo karakteriše značajno povećanje IL-17, što uzrokuje propadanje kože“, objašnjava dr Paloma Sola, prvi autor rada, zajedno sa dr Elisabettom. Mereu, koji je sada istraživač na Institutu za istraživanje leukemije Josep Carreras.

Prethodne studije su opisivale da je IL-17 povezan sa nekim autoimunim bolestima kože, kao što je psorijaza, a postoje i tretmani koji blokiraju ovaj protein. Tim istraživača proučavao je odgovor različitih aspekata na blokiranje aktivnosti IL-17, uključujući rast folikula dlake, transepidermalni gubitak vode, zarastanje rana i genetske markere starenja. Ova četiri parametra su pokazala poboljšanje nakon tretmana, jer je sticanje ovih osobina starenja značajno odloženo.

„IL-17 protein je neophodan za vitalne telesne funkcije, kao što su odbrana od mikroba i zarastanje rana, tako da njegovo trajno blokiranje ne bi bila opcija. Ono što smo primetili je da njegova privremena inhibicija nudi prednosti koje bi mogle biti od interesa za terapeuta. nivou“, kaže dr Guiomar Solanas, saradnik istraživač u IRB Barseloni.

Budući rad istraživača će se fokusirati na razjašnjavanje procesa starenja koji su povezani sa inflamatornim stanjima na koži i kako su ona povezana sa IL-17. Tim će se takođe pozabaviti da li je IL-17 uključen u starenje i propadanje drugih tkiva i organa.