Teta talasi ljudskog hipokampusa kodiraju ciljnu udaljenost tokom prostorne navigacije

Teta talasi ljudskog hipokampusa kodiraju ciljnu udaljenost tokom prostorne navigacije

Istraživački tim predvođen dr Vang Liangom sa Instituta za psihologiju Kineske akademije nauka otkrio je da teta snaga desnog hipokampusa hijerarhijski kodira rastojanje između trenutne pozicije i ciljanog odredišta.

Uspešna navigacija do cilja je ključna za životinje u prirodi, kao i za ljude u savremenom životu. Računski modeli pokazuju da navigacija usmerena ka cilju izračunava euklidsku udaljenost do cilja. Višeskalna reprezentacija ciljne udaljenosti je izuzetno efikasna i manje podložna smetnjama od pozadinske buke nego kodiranje na jednoj skali. Međutim, neuronski potpisi koji su u osnovi kodiranja ciljeva na više skala ostaju slabo shvaćeni, posebno u ljudskom mozgu.

Ispitivanjem intrakranijalnih elektroencefalografskih snimaka pacijenata sa refraktornom epilepsijom dok su obavljali zadatak virtuelne prostorne navigacije, istraživači su otkrili da je visoka teta snaga (6–9 Hz) desnog hipokampusa značajno modulisana rastojanjem do cilja i opadala kako su se učesnici približavali cilju.

Prema istraživačima, ova modulacija ciljne udaljenosti pokazala je postepene promene duž uzdužne ose hipokampusa, pri čemu je snaga zadnjeg hipokampusa teta postala čvršće povezana sa rastojanjem cilja.

Karakteristike kognitivne obrade na kraju su određene vremenskom hijerarhijom regiona mozga. Istraživači su takođe otkrili da neuralne vremenske skale pokazuju postepeno povećanje od zadnjeg do prednjeg hipokampusa.

„Ovo je prva studija koja istražuje elektrofiziološke neuronske potpise ciljne udaljenosti kod ljudi“, rekao je dr Vang, autor studije.

Rezultati pružaju empirijske dokaze za višesmernu reprezentaciju ciljne udaljenosti u ljudskom hipokampusu i povezuju hipokampalnu obradu prostornih informacija sa njegovom unutrašnjom vremenskom dinamikom.