Testiranje rezidualnih ćelija raka pre terapije transplantacije krvnih ćelija je važno i praktično, otkriva nova studija

Testiranje rezidualnih ćelija raka pre terapije transplantacije krvnih ćelija je važno i praktično, otkriva nova studija

Pacijenti u remisiji nakon borbe sa visokorizičnim karcinomom krvi verovatno će imati bolje ishode ako se nijedan trag raka ne može otkriti pre nego što pacijenti dobiju krvne ćelije donatora.

Otkriće koje se pojavljuje u JAMA Onkologija naglašava važnost i praktičnost testiranja na merljive rezidualne bolesti (MRD) – stanje koje se odnosi na dokaze zadržavanja ćelija raka u telu nakon što ljudi primaju očigledno uspešan tretman hemoterapije kod odraslih sa akutnom mijeloidnom leukemijom.

„Dobra vest je da je ovo testiranje izvodljivo“, rekao je Kristofer Hurigan, profesor tehnike Virdžinije sa Instituta za biomedicinska istraživanja Fralin koji vodi novi centar za istraživanje raka instituta u Vašingtonu, D.C.

„Ranije smo pokazali da je ovaj genetski pristup u velikoj meri nadmašio trenutno testiranje koje se sprovodi klinički. Ovaj rad ide dalje i pokazuje da ne morate da budete u specijalizovanom centru sa prilagođenom tehnologijom i visokim nivoom stručnosti – testiranje se može obaviti korišćenjem komercijalno dostupnih kompleti potencijalno u bilo kojoj velikoj modernoj bolničkoj laboratoriji, sada je stvar implementacije.

U studiji 537 pacijenata sa AML lečenim širom Sjedinjenih Država, naučnici su koristili metodu nazvanu ciljano ultra-duboko sekvenciranje DNK kako bi videli da li mogu da pronađu specifične, zaostale genske mutacije povezane sa rakom u krvi pacijenata koji su bili u remisiji, ali još uvek čekaju transplantaciju koštane srži od donatora kako bi povratili zdravo snabdevanje krvlju.

Naučnici su posmatrali DNK u krvi u potrazi za mutacijama u genu FLT3, koji je među najčešćim primećenim kod pacijenata sa AML. Otkrili su da ako samo 1 od 10.000 testiranih molekula DNK sadrži mutaciju, to odgovara većem riziku od povratka raka i nižim šansama za preživljavanje sa trenutnim standardnim tretmanima.

„Genetičko testiranje je samo jedan alat“, rekao je Hourigan, koji je takođe profesor interne medicine na Medicinskom fakultetu Virginia Tech Carilion.

„To nije potpun odgovor, ali nam može pomoći da više personalizujemo našu terapiju, sve dok su vodilice na mestu radi bezbednosti, jer bolje razumemo koliko su prethodni tretmani bili korisni za pojedinačnog pacijenta. Ne želimo da lečimo pacijenta. broj mi lečimo osobu, ali ako to pomaže toj osobi, onda, da, treba da koristimo broj.

Hourigan je odgovarajući autor studije, a Laura Dillon i Gege Gui iz Laboratorije za mijeloidne maligne bolesti Nacionalnog instituta za srce, pluća i krv su prvi autori istraživanja.

Hourigan je bio ad hoc član Savetodavnog odbora za onkološke lekove američke Uprave za hranu i lekove koji je glasao sa 12-0 za korišćenje merljivog testiranja rezidualne bolesti kod onih sa drugim visokorizičnim rakom krvi koji se zove multipli mijelom.