Testiranje novog radioaktivnog leka za otkrivanje Alchajmerove bolesti

Testiranje novog radioaktivnog leka za otkrivanje Alchajmerove bolesti

Radioaktivni tragač se po prvi put testira u Norveškoj u bolnici St. Olavs i NTNU. Cilj je da se poboljša otkrivanje bolesti demencije.

Krajem marta, prvi pacijenti su testirani radioaktivnim lekom MK6240. Ovaj lek se daje pacijentu pre nego što se stavi u PET-MRI mašinu koja snima mozak. Posebna karakteristika MK6240 tragača je da traži i vezuje se za naslage u mozgu koje se mogu naći kod Alchajmerove bolesti.

„Kombinovaćemo novi merač za praćenje sa dva druga detektora koji otkrivaju druge vrste bolesti u mozgu koji mogu da dovedu do demencije. Pacijent je snimljen PET-MRI skenerom, što nam omogućava da vidimo i unos supstanci u tragovima i razne vrste bolesti i promena u vezi sa uzrastom koje se najbolje otkrivaju magnetnom rezonancom“, kažu profesori NTNU Live Eikenes i Asta Haberg.

„Pacijent prima sveobuhvatan pregled mozga u isto vreme. Ovo nije dostupno nigde drugde u nordijskim zemljama“, rekli su oni.

„Takođe ćemo raditi istraživačku studiju kako bismo istražili koji tipovi slika i kombinacije tipova slika pružaju najviše informacija o simptomima i oboljenjima pacijenata koji učestvuju“, rekli su istraživači.

Ako rezultati studije budu obećavajući, ova vrsta PET-MRI snimanja će postati važan deo otkrivanja kognitivnih oštećenja u Norveškoj.

Bolnica St. Olavs je jedina bolnica u nordijskim zemljama sa ovom dijagnostičkom opcijom. Bolnica i NTNU već nekoliko godina sarađuju na uspostavljanju proizvodnje ovog radioaktivnog leka u Trondhajmu. Proizvodnja i testiranje su ostvareni kroz istraživački projekat 180°N (180n.no).

PET-MRI mašina izgleda kao običan MRI skener. Osoba koju treba skenirati leži unutar tunela dok mašina snima slike unutar tela. Razlika između obične MRI mašine i PET-MRI mašine je u tome što ovaj skener može da snima i MRI slike i PET slike u isto vreme.

Radioaktivni lekovi koji se koriste u PET skeneru deluju kao „sijalice“ koje svetle tamo gde se vezuju za znakove bolesti u telu. Mnoge tačke svetlosti će sijati jače, pomalo poput satelitskog snimka Zemlje noću gde se lako vide svetla iz malih i velikih gradova.

Traker koji cilja na naslage pronađene u Alchajmerovoj bolesti će prouzrokovati da ova područja „svetle“ u PET skeneru. Obrazac na snimku pomaže lekarima da postave tačnu dijagnozu kod pacijenata koji dolaze u bolnicu sa sumnjom na kognitivno oštećenje.