Test zasnovan na krvi koji su razvili istraživači sa Univerziteta Teksas MD Anderson Cancer Center može efikasno predvideti rizik pojedinca od umiranja od raka pluća kada se kombinuje sa personalizovanim modelom rizika.
Prema novim podacima objavljenim u Journal of Clinical Oncologi, panel od četiri proteina zasnovan na krvi (4MP), kada se kombinuje sa modelom rizika od raka pluća (PLCOm2012), može bolje identifikovati one sa visokim rizikom da umru od raka pluća nego trenutni kriterijumi američke Radne grupe za preventivne usluge (USPSTF).
Ovi nalazi se zasnivaju na prethodnim istraživanjima MD Andersona koja pokazuju da kombinovani test preciznije određuje ko će verovatno imati koristi od skrininga raka pluća od kriterijuma USPSTF.
„Ovaj jednostavan test krvi ima potencijal da spase živote određujući potrebu za skriningom karcinoma pluća na personalizovanoj osnovi“, rekao je ko-korespondent autor dr Samir Hanaš, dr, profesor kliničke prevencije raka. „S obzirom na izazove povezane sa CT-om kao glavnom metodom skrininga za rak pluća i činjenicu da većina pojedinaca kojima je dijagnostikovana bolest ne ispunjava trenutne smernice, postoji hitna potražnja za alternativnim pristupom.“
Za ovu studiju, istraživači MD Andersona analizirali su pre-dijagnostičke uzorke krvi iz ispitivanja raka prostate, pluća, kolorektalnog i jajnika (PLCO), uključujući 552 osobe koje su kasnije razvile rak pluća i 2.193 koje nisu. Od 552 osobe dijagnosticirane tokom šestogodišnjeg perioda istraživanja, 70% (387) je umrlo od raka pluća.
Koristeći omjere opasnosti, istraživači su procijenili odnos između rezultata rizika generisanih kombinovanim modelom (4MP + PLCOm2012) i incidence smrti od raka pluća. Kombinacija je pokazala poboljšanu osetljivost, specifičnost i pozitivnu prediktivnu vrednost u poređenju sa kriterijumima USPSTF iz 2013. i 2021. za predviđanje mortaliteta specifičnog za karcinom pluća među pojedincima koji su pušili najmanje 10 pakovanje godina (PI).
USPSTF preporučuje da odrasli sa povećanim rizikom od raka pluća dobiju CT skeniranje u malim dozama svake godine, za koje se pokazalo da smanjuje smrtnost od raka pluća u nacionalnom ispitivanju pluća (NLST) iz 2011. Kriterijum USPSTF za 2021. primenjuje se na odrasle osobe starosti od 50 do 80 godina koje imaju istoriju pušenja od najmanje 20 PI i trenutno puše ili su prestali u poslednjih 15 godina.
„Za pojedince koji trenutno ne ispunjavaju uslove za skrining karcinoma pluća, pozitivan test može pomoći da se identifikuju oni koji su verovatno izloženi riziku od smrti od raka pluća“, rekao je ko-korespondentni autor Edvin Ostrin, dr. Lek. „Zamišljamo ovo kao alat koji bi mogao da se primeni širom sveta, kao budućnost ranog otkrivanja ove bolesti.
Rak pluća uzrokuje oko 25% smrti od raka. Rano otkrivanje poboljšava izglede za preživljavanje, ali većina zemalja to ne vrši skrining. Manje od polovine svih slučajeva u SAD je među ljudima koji ispunjavaju uslove prema smernicama USPSTF.
Iako bi test krvi mogao da se primeni kao laboratorijski razvijen u bliskoj budućnosti, odobrenje Uprave za hranu i lekove (FDA) verovatno bi zahtevalo procenu kroz prospektivno kliničko ispitivanje.