TESS otkriva planetu nalik Saturnu koja kruži oko M-patuljaste zvezde

TESS otkriva planetu nalik Saturnu koja kruži oko M-patuljaste zvezde

Astronomi su otkrili novu džinovsku egzoplanetu koja kruži oko M-patuljaste zvezde koristeći NASA-in Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Novootkriveni vanzemaljski svet, označen kao TOI-5344 b, po veličini i masi je sličan Saturnu. Nalaz je objavljen u radu objavljenom 31. oktobra na serveru za pre-štampanje arXsiv.

Do danas, TESS je identifikovao skoro 6.900 egzoplaneta kandidata (TESS Objects of Interest, ili TOI), od kojih je 398 do sada potvrđeno. Od svog lansiranja u aprilu 2018, TESS, sa svojim nizom kamera širokog polja, sprovodi istraživanje oko 200.000 najsjajnijih zvezda u blizini Sunca sa ciljem da pronađe tranzitne egzoplanete – od malih i stenovitih, do ogromnih vanzemaljaca. svetove.

Tim astronoma na čelu sa Te Hanom sa Kalifornijskog univerziteta u Irvinu je sada potvrdio još jedan TOI koji je nadgledao TESS. Identifikovali su tranzitni signal u svetlosnoj krivulji TOI-5344 — patuljka M koji se nalazi na nekih 444 svetlosne godine od Zemlje. Planetarna priroda ovog signala potvrđena je naknadnim posmatranjima sa zemlje.

„TOI-5344 b je otkriven korišćenjem TESS-a i potvrđen fotometrijom na tlu, visokokontrastnim snimanjem pega i preciznim RV [radijalnim brzinama]“, napisali su istraživači u radu.

TOI-5344 b je skoro 10 puta veći i 135 puta masivniji od Zemlje, što daje gustinu na nivou od 0,8 g/cm 3 . Planeta kruži oko svog domaćina svakih 3,8 dana, na udaljenosti od nekih 0,04 AJ. Procenjuje se da je ravnotežna temperatura TOI-5344 b približno 679 K.

Na osnovu izvedenih parametara, autori rada klasifikovali su TOI-5344 b kao planetu sličnu Saturnu. Oni su primetili da takođe ima uporediv udeo mase metala sa onim Saturna i da se pridružuje maloj, ali rastućoj grupi od oko 20 takozvanih GEMS-a — džinovskih egzoplaneta oko M-patuljastih zvezda — sa radijusima između 8 i 15 Zemljinih radijusa, i najmanje 80 puta masivniji od naše planete.

Kada je u pitanju matična zvezda TOI-5344, studija je otkrila da ima radijus od približno 0,56 solarnih radijusa i da je njena masa 0,59 solarnih masa. Procenjuje se da je zvezda stara 7,1 milijardu godina, ima efektivnu temperaturu od 3.770 K, a procenjuje se da je njena metalnost na nivou od 0,48 dek — što je čini jednim od najbogatijih tranzitnih GEMS domaćina.

Sumirajući rezultate, istraživači se nadaju daljim otkrićima egzoplaneta sličnih TOI-5344, što bi nam moglo pomoći da bolje razumemo formiranje i evoluciju GEMS-a uopšte.

„Iako su GEMS retki, opsežno razumevanje TESS-a donelo je nekoliko novih otkrića. Uz postepeno povećanje veličine uzorka, nadamo se da će priroda formiranja GEMS-a biti otkrivena“, zaključili su naučnici.