Terapija nuklearnom medicinom leči ljudski ne-Hočkinov limfom u pretkliničkom modelu

Terapija nuklearnom medicinom leči ljudski ne-Hočkinov limfom u pretkliničkom modelu

Nova terapija nuklearnom medicinom može izlečiti ljudski ne-Hodgkinov limfom na životinjskom modelu, prema istraživanju objavljenom u aprilskom izdanju Journal of Nuclear Medicine. Utvrđeno je da jedna doza radioimunoterapije, [177 Lu]Lu-ofatumumab, brzo eliminiše tumorske ćelije i produžava život miševa kojima su ubrizgane ćelije raka za više od 221 dan (krajnja tačka ispitivanja), u poređenju sa manje od 60 dana za drugim tretmanima i samo 19 dana kod netretiranih kontrolnih miševa.

Ne-Hodgkinov limfom je uobičajena maligna bolest krvi. Američko udruženje za borbu protiv raka procenjuje da će se u Sjedinjenim Državama 2023. desiti više od 80.500 novih slučajeva i 20.100 smrtnih slučajeva. Standard nege za mnoge pacijente sa ne-Hodgkinovim limfomom uključuje hemoterapiju i imunoterapiju usmerenu na CD20 protein, koji je visoko izražen kod većine pacijenata koji nisu – Ćelije Hodgkinovog limfoma.

„Iako je ova hemoterapija sa kombinacijom imunoterapije obično u početku efikasna, mnogi pacijenti ne reaguju ili se vraćaju, tako da su nam potrebne poboljšane terapije“, rekao je Richard L. Vahl, MD, profesor Elizabeth E. Mallinckrodt i direktor Instituta za radiologiju Mallinckrodt u Medicinski fakultet Univerziteta Vašington u Sent Luisu, Misuri.

U studiji istraživači su označili ofatumumab, nedavno razvijeno anti-CD20 potpuno ljudsko antitelo, sa 177 Lu, široko korišćenim terapeutskim radioizotopom koji može da ubije ćelije raka. Zatim su odredili in vitro karakteristike [177 Lu]Lu-ofatumumaba, procenili humanu dozimetriju i procenili njegovu terapeutsku efikasnost za ne-Hodgkinov limfom na modelu miša.

Najznačajniji nalaz studije došao je iz ispitivanja pretkliničke terapije. Miševi kojima je ubrizgan humani B ćelijski limfom bili su ili nelečeni, tretirani neobeleženim ofatumumabom, tretirani sa 8,51 MBk [177 Lu]Lu-IgG, ili tretirani sa 0,74 MBk ili 8,51 MBk [177 Lu]Lu-ofatumumab. Najbolji rezultati su se desili sa 8,51 MBk [177 Lu]Lu-ofatumumaba, za koji je medijan preživljavanja bio više od 221 dana, što je u suštini izlečilo miševe. Medijan preživljavanja nelečenih miševa i onih lečenih neobeleženim ofatumumabom, [177 Lu]Lu-IgG i 0,74 MBk [177 Lu]Lu-ofatumumaba bio je 19, 46, 25 i 59 dana, respektivno.

„Štaviše, kod miševa tretiranih sa 8,51 MBk [177 Lu]Lu-ofatumumaba, tumori koji se mogu otkriti su potpuno eliminisani u roku od dva dana. S druge strane, miševi koji su tretirani drugim terapijama ili koji nisu bili lečeni, nastavili su da pokazuju prisutne tumorske ćelije, “ objasnio je Vahl.

Istraživači su uspeli da proizvedu [177 Lu]Lu-ofatumumab sa visokim prinosom i visokom čistoćom. Pokazao je povoljne in vitro karakteristike i dozimetrijske procene koje podržavaju izvodljivost ljudskog prevođenja.

„Odlični terapijski rezultati u ovom životinjskom modelu humanog B ćelijskog limfoma sugerišu da ovaj kurativni tretman treba testirati na ljudima sa ne-Hodgkinovim limfomom“, primetio je Val. „Ako testiranje bude uspešno na ljudima, ovo bi predstavljalo odličnu novu opciju lečenja za pacijente sa ovom bolešću.“