Nova studija opisuje da su markeri povrede mozga prisutni u krvi mnogo meseci nakon infekcije COVID-19, uprkos tome što su krvni testovi za upalu normalni. Kompletan rad, „Parainfektivna povreda mozga kod COVID-19 i dalje traje u praćenju uprkos oslabljenim odgovorima citokina i autoantitela“, dostupan je u Nature Communications
Nalazi predstavljaju veliki rezultat Kliničke studije neuronauke o COVID-19 (COVID-CNS) Univerziteta u Liverpulu i Kraljevskog koledža u Londonu, a takođe uključuju naučnike iz konzorcijuma ISARIC4C, Instituta za pandemiju i NIHR BioResource.
Profesor Benedikt Majkl, glavni istraživač i direktor Laboratorije za infektivnu neuronauku Univerziteta u Liverpulu i počasni konsultant neurolog, fondacija Valton Center NHS, rekao je: „Tokom pandemije COVID-19 postalo je očigledno da se neurološke komplikacije javljaju u značajnom delu bolnica. pacijenata, pa čak i kod onih sa blagom infekcijom COVID-19.“
„Dok su neki neurološki ‘simptomi’ često bili blagi (glavobolja i bolovi u mišićima [mijalgija]), postalo je jasno da se javljaju značajnije i potencijalno nove neurološke ‘komplikacije’ koje mogu promeniti život, uključujući encefalitis (upalu mozga), napade i moždani udar .“
Studija COVID-CNS analizirala je uzorke od preko 800 pacijenata hospitalizovanih sa COVID-19 iz cele Engleske i Velsa, od kojih polovina sa novim neurološkim stanjima. Ovde su istraživači merili markere povrede mozga, serumske inflamatorne proteine (citokine), antitela i proteine oštećenja mozga (neuroglijalnog).
Analiza ovih pokazuje da tokom akutne faze (kada se simptomi brzo razvijaju) postoji proizvodnja ključnih inflamatornih proteina i markera povrede mozga, ali iznenađujuće kontinuirani čvrsti dokazi biomarkera o povredi mozga (neuroglijalnog) kod COVID-19 čak i mesecima nakon otpuštanja iz bolnice. bolnica.
Najvažnije je da je to bilo izraženije kod pacijenata sa neurološkom disfunkcijom u akutnoj fazi bolesti, a nastavilo se iu fazi oporavka kod pacijenata koji su pretrpeli akutne neurološke komplikacije.
Inflamatorni markeri su povezani sa abnormalnim imunim odgovorima u akutnoj fazi bolesti, a istraživači sugerišu da oni mogu predstavljati mete za terapiju COVID-19 i drugih infekcija koje uzrokuju akutnu disfunkciju mozga.
„Naša studija pokazuje da su markeri povrede mozga prisutni u krvi mesecima nakon COVID-19, a posebno kod onih koji su imali komplikaciju na mozgu izazvanu COVID-19 (npr. upalu ili moždani udar), uprkos razrešenju inflamatornog odgovora u Ovo sugeriše mogućnost tekuće upale i povrede unutar samog mozga koje možda neće biti otkrivene krvnim testovima za upalu“, rekao je profesor Majkl.
Šef Odeljenja za kliničku infekciju, mikrobiologiju i imunologiju, profesor Aras Kadioglu, rekao je: „Liverpul je bio na čelu istraživanja tokom pandemije i ova važna nova studija je identifikovala tekuće markere povrede mozga kod onih koji su razvili neurološke komplikacije tokom COVID-a. 19, čak i mesecima nakon što su otpušteni iz bolnice.“
„Tim iz Liverpula predvođen profesorom Benediktom Majklom i kolegama sada radi na tome da shvati šta to znači za kognitivne funkcije, nezavisnost i oporavak onih koji su pogođeni.
Profesor Leonie Taams, sa Kraljevskog koledža u Londonu, rekla je: „Bila je velika privilegija biti deo ovog važnog međudisciplinarnog istraživanja konzorcijuma COVID-CNS. Objedinjavajući imunologiju, neurologiju i istraživanje infekcija, uspeli smo da otkrijemo broj biomarkera koji su bili povezani sa neurološkim komplikacijama COVID-19. Ovaj rad može pomoći da se postavi pozornica za razjašnjavanje mogućih mehanizama u osnovi ovih komplikacija.“