3D mape kontrakcija materice tokom porođaja

3D mape kontrakcija materice tokom porođaja

Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vašington u Sent Luisu razvili su novu tehnologiju snimanja koja može da proizvede 3D mape koje prikazuju veličinu i distribuciju kontrakcija materice u realnom vremenu i po celoj površini materice tokom porođaja. Nadovezujući se na metode snimanja koje se dugo koriste na srcu, ova tehnologija može da prikaže kontrakcije materice neinvazivno i sa mnogo više detalja od trenutno dostupnih alata, koji samo ukazuju na prisustvo ili odsustvo kontrakcije.

Klinička studija, koja je obuhvatila 10 učesnika u porođaju, objavljena je 14. marta u časopisu Nature Communications.

„Postoje sve vrste akušerskih i ginekoloških stanja koja su povezana sa kontrakcijama materice, ali nemamo baš tačne načine da ih izmerimo“, rekao je viši autor dr Jong Vang, vanredni profesor akušerstva i ginekologije, elektrotehnike i sistemskog inženjerstva, radiologije i biomedicinskog inženjerstva. „Sa ovom novom tehnologijom snimanja, mi u osnovi unapređujemo standardni način merenja kontrakcija porođaja – koji se zove tokodinamometrija – sa jednodimenzionalnog praćenja na četvorodimenzionalno mapiranje. Ova vrsta informacija bi mogla da pomogne u poboljšanju nege pacijenata sa visokorizičnim trudnoćama i identifikaciji načine za sprečavanje prevremenog porođaja, koji se javlja u oko 10% trudnoća širom sveta“.

Tokom porođaja i porođaja, materica se kontrahuje kako bi obezbedila silu koja izbacuje fetus, a novi pristup merenju ovih kontrakcija naziva se elektromiometrijsko snimanje (EMMI). Takva tehnologija bi, na primer, mogla da pomogne u identifikaciji tipova ranih kontrakcija koje dovode do prevremenog porođaja i pomogne istraživačima da identifikuju načine za usporavanje ili zaustavljanje ovih prevremenih kontrakcija. Abnormalnosti u kontrakcijama takođe mogu dovesti do zastoja porođaja, što može zahtevati carski rez (carski rez). Prevremeni porođaj i carski rez mogu povećati rizik od porođajnih povreda ili smrti i za roditelje i za bebu. Takve povrede mogu uključivati dugotrajnu neurorazvojnu invalidnost deteta. Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vašington u Sent Luisu razvili su novu metodu snimanja za izradu detaljnih 3D mapa kontrakcija materice u realnom vremenu. Tehnologija bi mogla da pomogne u definisanju napredovanja zdravog porođaja i identifikaciji kada se problemi mogu razviti, kao što je prevremeni porođaj ili zastoj porođaja. Prikazan je video snimak levog i desnog prikaza napredovanja jedne kontrakcije materice u realnom vremenu tokom normalnog porođaja. Kredit: VANG LAB

Istraživači su otkrili da su kontrakcije materice manje predvidljive i konzistentne od kontrakcija srca koje se obično mere sličnom tehnologijom. Čak i kod istog pacijenta, uzastopne porođajne kontrakcije mogu se razlikovati u početnom regionu i pravcu progresije. Dalje, istraživači su otkrili da ne postoje konzistentne oblasti materice u kojima počinju kontrakcije, što ukazuje na to da mesta inicijacije ili pejsmejkera ​​kontrakcija materice nisu anatomski fiksirana, kao u srcu. Ova razmatranja dodaju veću vrednost tehnologiji snimanja tima, jer može pratiti promene kroz progresivne kontrakcije.

Studija je obuhvatila pacijentkinje koje su se porađale prvi put i neke koje su se ranije rađale. Istraživači su otkrili da su pacijentice koje se ranije nisu porodile imale duže kontrakcije sa većim varijacijama u poređenju sa pacijentima koji su se ranije rađali. Ovo ukazuje na mogući efekat pamćenja materice. Kod onih koje su ranije rađale, čini se da se materica seća svog iskustva iz prošlosti i ima efikasnije i produktivnije kontrakcije.

Potencijalne kliničke upotrebe EMMI-a koje Vang predlaže uključuju:

Sledeći korak Vangovog istraživanja je merenje normalnih kontrakcija materice koje bi pomoglo da se dešifruje da li je kontrakcija produktivna i vodi ka porođaju. Prošle godine, njegov tim je dobio grant od Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) za stvaranje svojevrsnog atlasa koji karakteriše kako izgledaju kontrakcije tokom normalnog porođaja.

„Cilj ovog granta je da se prikaže zdrav terminski porođaj kod 300 pacijenata, tako da znamo kako izgleda normalni raspon – za prvo rođenje i drugo ili treće porođaje“, rekao je Vang. „Ovo je novo merenje, tako da nemamo prethodnu akumulaciju znanja. Prvo moramo da napravimo normalan osnovni atlas.“

U područjima sa siromašnim resursima, ova vrsta detaljnog snimanja mogla bi pomoći da porođaj i porođaj budu bezbedniji. Da bi tehnologija bila pristupačnija, Vang ima za cilj da koristi jeftinije i prenosive ultrazvučne slike umesto skupih MR skeniranja, koji nisu široko dostupni u mnogim delovima sveta. Pored toga, Vangov tim je u procesu proizvodnje elektroda za jednokratnu upotrebu i bežičnih predajnika u bliskoj saradnji sa kolegama sa Vašingtonskog univerziteta Chuan Vang, Ph.D., docentom za elektrotehniku i sistemsko inženjerstvo; i Shantanu Chakrabartti, Ph.D., Clifford V. Murphi profesor elektrotehnike i sistemskog inženjerstva, uz podršku Bill & Melinda Gates Foundation.

„Želeli bismo da razvijemo jeftin EMMI sistem koji može biti primenljiv u okruženjima sa niskim i umerenim resursima“, rekao je Jong Vang. „Pokušavamo da učinimo elektrode mnogo jeftinijim koristeći štampane elektrode za jednokratnu upotrebu i bežični predajnik.