Svemirski teleskop Džejms Veb snima zapanjujuće slike Prsten magline

Svemirski teleskop Džejms Veb snima zapanjujuće slike Prsten magline

NASA-in svemirski teleskop Džejms Veb (JVST) snimio je nove slike ikone Prsten magline, poznate i kao Mesije 57, koje oduzimaju dah.

Slike koje je danas objavio međunarodni tim astronoma na čelu sa profesorom Majkom Barlouom (UCL, UK) i dr Nikom Koksom (ACRI-ST, Francuska), sa profesorom Albertom Zijlstrom sa Univerziteta u Mančesteru, prikazuju zamršenu i eteričnu maglinu lepote do neviđenih detalja, pružajući naučnicima i javnosti očaravajuće poglede na ovo nebesko čudo.

Za mnoge ljubitelje neba, maglina Prsten je dobro poznat objekat koji je vidljiv celog leta i nalazi se u sazvežđu Lira.

Mali teleskop će već otkriti karakterističnu strukturu užarenog gasa nalik na krofne koja je maglini Prsten dala ime.

Maglina Prsten je planetarna maglina — objekti koji su šareni ostaci umirućih zvezda koji su izbacili veliki deo svoje mase na kraju svog života.

Njegova posebna struktura i živahne boje dugo su zaokupljale ljudsku maštu, a zapanjujuće nove slike koje je snimio JVST nude neuporedivu priliku za proučavanje i razumevanje složenih procesa koji su oblikovali ovo kosmičko remek-delo.

Albert Zilstra, profesor astrofizike na Univerzitetu u Mančesteru, rekao je: „Zadivljeni smo detaljima na slikama, boljim nego što smo ikada ranije videli. Oduvek smo znali da su planetarne magline lepe. Ono što sada vidimo je spektakularno.“

Dr Majk Barlou, vodeći naučnik projekta Prsten maglina JVST, dodao je: „Svemirski teleskop Džejms Veb nam je pružio izvanredan pogled na Prsten maglinu koju nikada ranije nismo videli. Slike visoke rezolucije ne samo da pokazuju zamršeni detalji šireće ljuske magline, ali takođe otkrivaju unutrašnji region oko centralnog belog patuljka u izuzetnoj jasnoći.

„Svedoci smo poslednjih poglavlja života zvezde, pregleda daleke budućnosti Sunca, da tako kažem, a zapažanja JVST-a su otvorila novi prozor u razumevanju ovih kosmičkih događaja koji izazivaju strahopoštovanje. Maglinu Prsten možemo da koristimo kao našu laboratoriju za proučavati kako se planetarne magline formiraju i razvijaju.“ Očaravajuće karakteristike Prsten magline svedoče o životnom ciklusu zvezda.

Približno 2.600 svetlosnih godina udaljena od Zemlje, maglina je rođena od umiruće zvezde koja je izbacila svoje spoljašnje slojeve u svemir. Ono što čini ove magline zaista oduzimajući dah je njihova raznolikost oblika i uzoraka, koji često uključuju delikatne, sjajne prstenove, mehuriće koji se šire ili zamršene, tanke oblake.

Ovi obrasci su posledica složene interakcije različitih fizičkih procesa koji još nisu dobro shvaćeni. Svetlost vruće centralne zvezde sada osvetljava ove slojeve.

Baš kao i vatromet, različiti hemijski elementi u maglini emituju svetlost određenih boja. Ovo onda rezultira izuzetnim i šarenim objektima, a osim toga omogućava astronomima da detaljno proučavaju hemijsku evoluciju ovih objekata.

Dr. Cok, vodeći naučnik, rekao je: „Ove slike imaju više od estetske privlačnosti; one pružaju obilje naučnih uvida u procese evolucije zvezda. Proučavanjem magline Prsten sa JVST-om, nadamo se da ćemo steći dublje razumevanje životnih ciklusa zvezda i elemenata koje ispuštaju u kosmos“.

Međunarodni istraživački tim koji analizira ove slike sastavljen je od istraživača iz Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Kanade, SAD, Švedske, Španije, Brazila, Irske i Belgije.