Za sada, evropska svemirska letelica Euclid mirno sedi u sterilizovanoj prostoriji na jugu Francuske, a njen zlatni okvir blista pod fluorescentnim svetlom.
Ali za nekoliko meseci svemirski teleskop će krenuti u prvu misiju u istoriji u potrazi za dve najveće misterije univerzuma: tamnom materijom i tamnom energijom.
Iako zajedno čine 95 procenata univerzuma, gotovo ništa se ne zna ni o jednom ni o drugom — očiglednoj rupi u naučnom razumevanju koju je menadžer projekta Euclid Đuzepe Raka nazvao „kosmičkom sramotom“.
Sa ciljem da rasvetli ove mračne tajne, misija Evropske svemirske agencije će nacrtati 3D mapu univerzuma koja obuhvata dve milijarde galaksija na više od trećine neba.
Treća dimenzija ove mape biće vreme – pošto će se Euklidov pogled protezati na 10 milijardi svetlosnih godina daleko, ponudiće novi uvid u to kako je evoluirao univerzum star 13,8 milijardi godina.
Dvotonska letelica, visoka 4,7 metara (15 stopa) i široka 3,5 metara (11 stopa), prvi put je predstavljena medijima ove nedelje u čistoj prostoriji kompanije Thales Alenia Space u gradu na jugoistoku Francuske. of Cannes.
Ostalo je još samo nekoliko završnih testova pre nego što krene u Kejp Kanaveral u Sjedinjenim Državama na lansiranje zakazano između 1. i 30. jula na raketi SpaceKs Falcon 9.
Prvobitno je planirano da se Euklid odveze u svemir ruskom raketom Sojuz, ali je Moskva prošle godine povukla svoje lansere kao odgovor na evropske sankcije zbog invazije na Ukrajinu, odlažući lansiranje.
Euklid će se pridružiti svom drugom svemirskom teleskopu Džejms Veb na stabilnom lebdećem mestu oko 1,5 miliona kilometara od Zemlje zvanom druga Lagranževa tačka, gde može da zadrži svoj solarni panel pokriven trajno nazad ka Suncu.
Očekuje se da će prve slike brzo biti objavljene kada naučne operacije počnu u oktobru, ali za veća otkrića će naučnicima verovatno biti potrebni meseci ili godine da probiju „neviđenu količinu podataka“, rekao je Raka.
Planirano je da evropska misija vredna 1,4 milijarde evra (1,5 milijardi dolara) traje do 2029. godine, mada bi „ako se ništa čudno ne desi“ mogla da bude produžena za još nekoliko godina, rekao je Raka na konferenciji za novinare.
Kako će Euklid, koji je dobio ime po starom grčkom osnivaču oblasti geometrije, posmatrati nešto što se ne vidi? Tragajući za njegovim odsustvom.
Svetlost koja dolazi iz milijardi godina u prošlosti je blago izobličena zbog mase vidljive i tamne materije na putu, što je fenomen poznat kao slabo gravitaciono sočivo.
„Oduzimanjem vidljive materije, možemo izračunati prisustvo tamne materije koja je između“, rekao je Racca.
Da bi to uradio, Euclid ima dva glavna instrumenta, teleskop prečnika 1,2 metra (četiri stope) i Bliski infracrveni spektrometar i fotometar (NISP), koji mogu da podele infracrvene talasne dužine koje nisu vidljive oku.
Delimično ono što Euklid izdvaja od drugih svemirskih teleskopa je njegovo vidno polje, koje zauzima površinu koja je ekvivalentna „dva puna meseca“, rekao je David Elbaz, astrofizičar iz Francuske komisije za atomsku energiju.
Ovaj široki pogled će omogućiti Euklidu da locira masivne strukture poput crnih rupa za koje se Veb teleskop ne može nadati da će pronaći jer je njegovo „vidno polje premalo“, rekao je za AFP naučnik Euklidovog projekta Rene Lorejs.
Ali Euklidovo istraživanje koje obuhvata svemir će moći da uputi Veba u pravom smeru za detaljnije ispitivanje, rekao je Laurejs, koji je radio na projektu od faze predloga 2007. godine.
Misija dolazi usred sve većeg broja znakova da postoje neke ozbiljne nedoslednosti u našem razumevanju kako univerzum funkcioniše.
Dva veoma precizna merenja daju dva značajno različita odgovora za brzinu kojom se svemir širi – problem koji se zove Hablova napetost u kojoj se smatra da tamna energija igra glavnu ulogu.
I samo ove nedelje, Veb teleskop je uočio šest galaksija u ranom univerzumu koje naizgled prkose kosmološkoj teoriji jer su previše masivne da bi se formirale tako brzo nakon Velikog praska.
Euklid će biti „jedinstveno oruđe“ u potrazi za odgovorima na takva pitanja, rekao je Elbaz.