Naučnici iz celog sveta razvili su jednostavan tretman metalnog premaza za odeću ili nosivi tekstil koji se može popraviti, odbiti bakterije od korisnika, pa čak i pratiti signale srca na elektrokardiogramu (EKG) osobe.
Istraživači sa Državnog univerziteta Severne Karoline, Univerziteta Flinders i Južne Koreje kažu da provodna kola stvorena česticama tečnog metala (LM) mogu da transformišu elektroniku koja se može nositi i otvoriti vrata za dalji razvoj interfejsa čovek-mašina, uključujući meku robotiku i sisteme za praćenje zdravlja.
Elektronski tekstil koji može da diše ima specijalne moći povezivanja da se „autonomno leči“ čak i kada je isečen, kaže američki tim koji predvodi međunarodni stručnjak za ovu oblast, profesor Majkl Diki.
Kada se obloženi tekstil pritisne značajnom silom, čestice se spajaju u provodnu stazu, što omogućava stvaranje kola koja mogu da održe provodljivost kada se rastegnu, kažu istraživači.
„Provodni obrasci autonomno zarastaju kada se seku formirajući nove provodne staze duž ivice reza, pružajući funkciju samoizlečenja koja čini ove tekstile korisnim kao interkonekcije kola, džulovi grejači i fleksibilne elektrode za merenje EKG signala“, kaže medicinski fakultet Univerziteta Flinders. biotehnološki istraživač dr. Khanh Truong, stariji koautor u novom članku u Advanced Materials Technologies.
Tehnika uključuje potapanje tkanine u suspenziju LM čestica na sobnoj temperaturi.
„Ravnomerno presvučeni tekstili ostaju električni izolacioni zbog prirodnog oksida koji se formira na LM česticama. Međutim, izolacioni efekat se može ukloniti kompresijom tekstila da bi se oksid razbio i time omogućio česticama da prodre.
„Ovo omogućava stvaranje provodnih kola sabijanjem tekstila pomoću kalupa sa uzorkom. Električna provodljivost kola se povećava oblaganjem više čestica na tekstilu“, kažu istraživači.
Takođe, tekstil obložen LM nudi efikasnu antimikrobnu zaštitu od Pseudomonas aeruginosa i Staphilococcus aureus.
Ova sposobnost odbijanja klica ne samo da daje tretiranoj tkanini zaštitne kvalitete, već i sprečava da se porozni materijal kontaminira ako se duže vreme nosi ili dođe u kontakt sa drugim ljudima.
Čestice tečnih metala na bazi galijuma imaju nisku tačku topljenja, metalnu električnu provodljivost, visoku toplotnu provodljivost, efektivno nulti pritisak pare, nisku toksičnost i antimikrobna svojstva.
LM-ovi imaju i fluidna i metalna svojstva, tako da pokazuju veliko obećanje u aplikacijama kao što su mikrofluidi, meki kompoziti, senzori, termalni prekidači i mikroelektronika.
Jedna od prednosti LM-a je ta što se može deponovati i oblikovati na sobnoj temperaturi na površine na nekonvencionalne načine koji nisu mogući sa čvrstim metalima.